Lokaty stopniały o 100 mld zł w ciągu roku

Banki pokonały w lutym kolejny niechlubny rekord. Jeszcze nigdy wcześniej w historii oprocentowanie lokat nie było aż tak niskie. Nie dziwne więc, że założono przez to najmniej lokat od ponad 10 lat.

18,1 mld zł - na taką kwotę Polacy założyli lokaty bankowe w lutym br. To o ponad połowę mniej niż w lutym 2020 r. Wtedy, w ciągu zaledwie miesiąca, Polacy zdeponowali na lokatach ponad 40 mld zł. Wynik z tegorocznego lutego jest na pewno najgorszym od 2018 r., a więc od kiedy NBP udostępnił stosowne dane. Ale to nie wszystko. Najprawdopodobniej zeszliśmy do tak niskiego poziomu, jakiego nie notowaliśmy od ponad dekady - wynika z szacunków HRE Investments.

To, że lokaty przestały być atrakcyjną formą oszczędzania powoduje, że już od dwóch lat, co miesiąc regularnie więcej lokat się kończy niż otwiera. W ciągu ostatniego roku suma trzymana przez gospodarstwa domowe na depozytach terminowych stopniała o ponad 100 mld zł - z 294,5 miliardów w lutym 2020 r. do 194,1 miliardów w lutym br. - wynika z danych NBP. 

Skraca się też przeciętny okres, na który zakładane są lokaty. Jeszcze w latach 2018-19 były to przeciętnie około 4 miesiące. Ten okres wyraźnie zaczął spadać w roku 2020. Głównie z  powodu cięcia oprocentowania lokat. W efekcie mocno straciły one na atrakcyjności i dziś prawie ich nikt nie zakłada. 

Sytuacja jest trochę lepsza w przypadku depozytów na kilka miesięcy. To dlatego, że to tu koncentrują się bankowe akcje promocyjne. Dzięki nim wciąż jeszcze najbardziej zdeterminowani oszczędzający mogą liczyć na oprocentowanie rzędu 1-2% w skali roku. 

Z najnowszych danych NBP wynika także, iż w lutym Polacy zakładali lokaty oprocentowane przeciętnie na 0,26% w skali roku. Jest to najniższy wynik w historii. A gdyby tego było mało, to i tak ten rachityczny procent zawdzięczamy przede wszystkim promocyjnym lokatom zakładanym na krótkie terminy. Okazuje się bowiem, że najlepiej oprocentowanymi depozytami były te na maksymalnie 3 miesiące (0,32%), bo już na rocznej lokacie zarobić można zaledwie 0,14%. 

W efekcie zakładając dziś roczną lokatę na 10 tys. zł możemy liczyć na odsetki w kwocie zaledwie 14 zł. Po opodatkowaniu (tzw. podatek Belki) daje to 11,34 zł odsetek „na rękę”. 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N