Mniejsze spowolnienie aktywności w strefie euro przyczynia się do lepszych wyników polskiej gospodarki - wskazał w komentarzu do danych o styczniowym wskaźniku PMI analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
Jak przekazał w środę S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 47,5 pkt. wobec 45,6 pkt. w grudniu. Styczniowy wynik jest na najwyższym poziomie od maja ubiegłego roku.
Sergiej Druchyn z PIE zwrócił uwagę, że indeks PMI wzrósł w styczniu powyżej rynkowych prognoz. "Mniejsze spowolnienie aktywności w strefie euro przyczynia się do lepszych wyników polskiej gospodarki" - zaznaczył.
Dodał, że komentarz S&P wskazuje na poprawę oceny bieżącej aktywności przez firmy. "Przedsiębiorcy są bardziej optymistyczny także w innych państwach Unii Europejskiej. Indeksy zbliżają się do bariery 50 pkt sygnalizującej ożywienie" - wskazał.
Według niego sytuacja nie jest jednak jednoznaczna. "Badania koniunktury GUS wskazują, że bieżący kwartał dalej będzie słaby – obniżyły się zarówno oceny produkcji, jak i zamówień" - zaznaczył. Zauważył, że pierwszy ze wskaźników zmniejszył się o 6 pp. w stosunku do grudnia, ale spada też pesymizm w ocenach perspektyw na przyszłość. Jednocześnie wskaźnik obrazujący wielkość portfela zamówień eksportowych wzrósł w styczniu z minus 22,3 do minus 14,3 pkt. "Lepsze wyniki związane są z mniejszym spowolnieniem aktywności firm w strefie euro" - wyjaśnił analityk.
Zwrócił uwagę, że badania wskazują na mniejszą presję inflacyjną. Przedsiębiorcy, jak dodał, raportują, że koszty produkcji rosną wolniej, także wskaźnik PPI spowalnia od 5 miesięcy. "Mniejsze niedobory surowców i materiałów przełożą się na lepsze wyniki firm. Inflację ograniczy także spowolnienie gospodarcze w Europie" - ocenił.