Modernizacja dworców na Mierzei Helskiej

Niebawem rozpocznie się przebudowa dworców kolejowych Hel oraz Kuźnica. PKP podpisały umowy na ich przebudowę i przekazały wykonawcy plac budowy. Inwestycje te są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Podpisanie umów na przebudowę dworców na Półwyspie Helskim to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego i turyści zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane historyczne budynki staną się wizytówką Zatoki Puckiej oraz ułatwią pasażerom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dworzec Hel powstał w latach 20. XX w. Dzięki modernizacji dworzec przy linii Reda – Hel odzyska swój historyczny wygląd. Renowację przejdzie elewacja budynku, zachowany zostanie specyficzny dla tego regionu mur pruski. 

Dworzec Kuźnica pochodzi z 1927 r. Z elewacji dworca zniknie tynk i zostaną przywrócone na niej płytka klinkierowa w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Nowe, stylizowane na historyczne okna i drzwi będą utrzymane w odcieniach ciemnobrązowych. Dach w części wyższej będzie pokryty dachówką karpiówką w kolorze cegły, a w niższej parterowej i na nowej wiacie blachą w kolorze ciemnoszarym. Bryłę dworca nocą podkreśli nowa iluminacja.

Dzięki przeprowadzonym pracom wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne oraz wprowadzone usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dworce na Półwyspie Helskim będą bezpieczne i ekologiczne, bo budynki zostaną ocieplone. Stratom ciepła zapobiegnie nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz kurtyny powietrzne. W budynkach zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła oraz system BMS (Building Mangement System) sterujący instalacjami i urządzeniami oraz optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Na dworcach będzie również bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu.

Koszt przebudowy dworca Hel to 9,35 mln zł, a dworca Kuźnica 7 mln zł. Planowany termin otwarcia obiektów dla podróżnych to jesień 2023 r.

Skomentuj artykuł: