Firma Tauron podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dokumentację dotyczącą programu emisji obligacji podporządkowanych do kwoty 450 mln zł. Środki z emisji mogą zostać przeznaczone na finansowanie potrzeb bieżących i inwestycyjnych Grupy, w tym na przedsięwzięcia związane z Zielonym Zwrotem Taurona.
Program emisji obligacji podporządkowanych przewiduje możliwość przeprowadzenia emisji w okresie dwóch lat od momentu podpisania dokumentacji. Okres finansowania wynosi 12 lat od daty emisji, przy czym pierwsze siedem lat to okres, w którym nie będzie możliwy wcześniejszy wykup obligacji przez Tauron oraz nie będzie możliwa wcześniejsza ich sprzedaż przez BGK na rzecz podmiotów trzecich.
Istotnymi atutami obligacji podporządkowanych jest ich długoterminowość i elastyczność. W zależności od naszych potrzeb inwestycyjnych możemy decydować w jakim stopniu wykorzystamy pulę dostępnego finansowania
Przypomnę, że kolejny raz sięgamy po ten ważny instrument zapewniający stabilność finansową Grupy w perspektywie realizacji założeń Zielonego Zwrotu Taurona i konieczności dalszych inwestycji z tym związanych
Obecny program emisji to drugie finansowanie podporządkowane udzielane przez BGK Grupie Tauron. Pierwsza taka umowa została podpisana we wrześniu 2017 r.
W BGK organizujemy programy emisji obligacji podporządkowanych z terminem finansowania wynoszącym nawet 12 lat. To dla emitenta długoterminowe finansowanie, a takiego właśnie potrzebuje sektor energetyczny. Tym samym pomagamy w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju i w transformacji energetycznej. Patrzymy na potrzeby gospodarki i kluczowych branż i na tej podstawie przygotowujemy nasze rozwiązania. Poprzez wszystkie nasze działania chcemy wspierać zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy
W ramach działań mających na celu pozyskanie finansowania transformacji energetycznej Grupy, pod koniec ub.r. Tauron wyemitował 5-letnie obligacje Zrównoważonego Rozwoju o wartości 1 mld zł, które zostały objęte przez inwestorów krajowego rynku finansowego.
Środki uzyskane z obligacji pozwolą na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze Grupy, przede wszystkim w zakresie projektów wiatrowych, fotowoltaicznych, czy też inwestycji przyłączeniowych.