Morawiecki: Chcemy, żeby drogi ekspresowe były jak najbardziej dostępne dla ludzi

Rząd chce łączyć wszystkie regiony naszego kraju, także poprzez realizację inwestycji drogowych. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu odcinka trasy S7 Lesznowola-Tarczyn. 

Dzięki nowej drodze, znacznie ułatwi się wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa. To kluczowa arteria drogowa dla Polaków w szczególności w okresie urlopowym. Najnowszy odcinek trasy ekspresowej S7 pozwoli na komfortową i bezpieczną podróż bez korków. W ramach Programów Budowy Dróg Krajowych, od 2015 r. oddano do ruchu 2 054 km nowoczesnych i bezpiecznych dróg, a w realizacji znajduje się 1 204 km.
S7 Lesznowola-Tarczyn na zasadzie przejezdności
Udostępniono do ruchu obie jezdnie w pełnym przekroju dwóch pasów na odcinku ponad 17 km trasy pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Południe. Tym samym połączono funkcjonujące już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca. Wygodną, dwujezdniową drogą dojedziemy teraz do położonej blisko 230 km dalej granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego.
Otwarcie odcinka S7 Tarczyn-Lesznowola tworzy trasę Warszawa-Kraków. Jest to kolejna znacząca droga północ-południe, którą oddano do użytku od 2015 r. Szybka i bezpieczna podróż po kraju jest możliwa dzięki takim inwestycjom.
- Tu chodzi o realizację marzeń Polaków. Tu chodzi o to, żeby Polacy nie stali w korkach. Tutaj chodzi o to, żeby jak najszybciej dojechać z pracy do domu, żeby odwiedzić swoich znajomych. Tutaj chodzi o marzenia Polaków. To dlatego ta najdłuższa z planowanych dróg ekspresowych w Polsce, docelowo 706 km, jest oddawana dzisiaj w kolejnym odcinku. – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego odcinka trasy S7.
S7 Warszawa-Kraków i dalej na południe
Systematycznie skraca się czas podroży pomiędzy dawną i obecną stolicą Polski. - Jeszcze w tym roku udostępnimy blisko 19 km S7 pomiędzy Moczydłem a Miechowem. W realizacji są również kolejne dwa odcinki, Miechów-Szczepanowice (5,3 km), a także Widoma-Kraków Nowa Huta (18,3 km) - zapowiada premier. W ekspresowym tempie całą trasę z Warszawy do Krakowa przejedziemy przed końcem 2024 r.
S7 na północ od Warszawy
Kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. W realizacji jest odcinek Płońsk-Czosnów o długości blisko 35 km. W przygotowaniu jest ostatni fragment, ponad 22 km wlotu S7 od północy do Warszawy i węzła na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S8.
Dla odcinka Czosnów-Kiełpin trwa już przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy (otwarcie ofert planowane 11 maja 2023 r.), a dla Kiełpin-Warszawa przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID (jeszcze w I połowie 2023 r.).
- Aby Polska mogła się rozwijać, budowane są nowoczesne drogi ekspresowe oraz autostrady. Powstają także obwodnice, które odciążają miasta, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo w terenie zabudowanym - zaznacza premier.
Od 2015 r., w ramach Programów Budowy Dróg Krajowych:
- oddano do ruchu 2 054 km dróg o wartości 75 mld zł;
- w realizacji znajduje się 1 204 km dróg o wartości 63,6 mld zł;
- w przetargu jest 262 km dróg o wartości 19,8 mld zł;
- na przetarg oczekują zadania o wartości 195 mld zł.
W ramach programu budowy 100 obwodnic:
- oddano do ruchu 2 obwodnice: Smolajn na DK 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na DK25 o długości 4,5 km;
- w realizacji znajduje się 105,3 km (13 zadań) o wartości 2 567 mln zł;
- w przetargu są 3 zadania o wartości 369 mln zł i długości 12,6 km;
- w przygotowaniu są 82 zadania o długości 746 km.

Źródło

Skomentuj artykuł: