Możemy zyskać miliardy dzięki cyfryzacji

W Katowicach kończy się pięciodniowy Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021. Było to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, będące miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie wykorzystania i zarządzania internetem.

W Szczycie, poza przedstawicielami polskiego rządu: premierem Mateuszem Morawieckim czy sekretarzem stanu ds. cyfryzacji w KPRM Januszem Cieszyńskim, udział wzięli przedstawiciele ONZ, było też 30 ministrów z całego świata odpowiedzialnych za cyfryzację, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Tematem pierwszego dnia obrad było globalne ożywienie gospodarcze. W sumie przeprowadzono ok. 300 paneli poświęconych kwestiom obecnych i przyszłych technologii, legislacji, technologiom cyfrowym czy infrastrukturze.

Zdaniem wicedyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Przemysława Kurczewskiego, Polska podąża za trendami światowymi w zakresie cyfryzacji. - Mamy potencjał rynkowy, by w perspektywie kilku lat stać się tzw. hubem produkcyjnym Europy - zaznacza Kurczewski. - Chodzi nie tylko o możliwość wytwarzania na tutejszym rynku określonych produktów, ale też o odpowiednie zaplecze w postaci centrów naukowo-badawczych, by je rozwijać - podkreślił. Stale rośnie liczba przedsięwzięć cyfrowych w naszym kraju. - Np. liczba wniosków o dofinansowanie do projektów dot. sztucznej inteligencji wzrosła 4-krotnie, a związanych z uczeniem maszynowym - 9-krotnie - dodał. - Dzięki cyfryzacji PKB Polski może wzrosnąć o 275 mld zł. do 2025 r. - zaznaczył wiceszef NCBR. Pod względem liczby naukowców i ekspertów pracujących nad rozwiązaniami w zakresie m.in. sztucznej inteligencji Polska zajmuje 7. miejsce w UE i 1. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska oferuje też coraz bardziej zaawansowane rozwiązania cyfrowe dla obywateli. Jest nim np. mPrawo Jazdy, czyli prawo jazdy w aplikacji mObywatel. W swoich telefonach ma je już prawie 4 miliony kierowców. 5 grudnia 2020 r. zniknął obowiązek wożenia przy sobie prawa jazdy, a dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów pojawił się w aplikacji mObywatel. mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Warto dodać, że Szczyt Cyfrowy ONZ odbył się na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka w Katowicach. To kolejna duża impreza ONZ po szczycie klimatycznym, która została tam zorganizowana. Według szacunków, w  zarządzanych przez spółkę PTPW Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku, w przyszłym roku odbędzie się łącznie ponad 250 wydarzeń dla prawie 1 mln uczestników. Grupa PTWP prowadzi zdywersyfikowany model biznesowy i opiera swoją działalność na wydawaniu portali internetowych, organizowaniu eventów stacjonarnych i hybrydowych oraz zarządzaniu obiektami Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka. Grupa PTWP zaobserwowała pozytywną zmianę w segmencie wydarzeń i eventów. Od sierpnia do października br. w zarządzanych przez spółkę obiektach – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i Spodku – odbyło się łącznie 70 wydarzeń, w których uczestniczyło 85 tys. osób. - W ostatnich miesiącach rynek spotkań i eventów notuje wyraźne ożywienie. Widzimy to zarówno, jako organizator imprez własnych, ale również z perspektywy zarządcy obiektów. Cały czas dążymy do jak największej popularyzacji wydarzeń oraz analizujemy możliwość zwiększenia portfolio zarządzanych obiektów. Zainwestowaliśmy i wdrożyliśmy zaawansowane narzędzia do streamingu, które przełożyły się na jeszcze większe zasięgi i dotarcie do nowych odbiorców. Przykładowo zorganizowany w tym roku Europejski Kongres Gospodarczy zanotował łącznie 640 tys. odtworzeń transmisji i retransmisji debat  -  podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP.

Źródło

Skomentuj artykuł: