Naprawiamy czy wyrzucamy?

Zaledwie 30 proc. uczestników badania uważa, że warto naprawiać sprzęt RTV/AGD – wynika z raportu „Naprawiamy czy wyrzucamy”, przygotowanego na zlecenie spółki Tauron. Najczęściej kupowanym urządzeniem jest telewizor.

Jak podała spółka, w badaniu zapytano respondentów o to, czy w przypadku awarii warto naprawiać sprzęt RTV/AGD. Twierdząco odpowiedziała 1/3 pytanych, którzy wskazali, że w przypadku awarii sprzętu fachowców najczęściej szukają w internecie, ale zdecydowana większość, 76,9 proc. przyznało, że nie ma dużego zaufania do takich specjalistów.

36,5 proc. badanych przyznało, że przechowuje w swoich domach taki sprzęt i nie naprawia go. Najczęściej elektroodpady przechowują osoby ze skrajnych grup wiekowych – osoby młode (24-34 lat) oraz starsze (powyżej 65. roku życia).

Jak wskazują autorzy raportu, najczęstszym powodem przechowywania zepsutego sprzętu jest poczucie, że „kiedyś może się przydać”.

"Wyniki raportu potwierdziły, że ścieżka, którą idziemy konsekwentnie od lat jest słuszna, chcemy przekonać naszych klientów, do tego by naprawiali, a nie wyrzucali zepsuty sprzęt"

tłumaczy prezes TAURON Sprzedaż Rafał Soja.

Wskazał, że w ten sposób każdy może w swoim domu zrobić swój mały zielony zwrot, czyli zwiększyć dbałość o środowisko naturalne.

"Jak pokazał raport, wielu Polaków nie wie, czy warto rozważać naprawę w przypadku awarii, dlatego prowadzimy działania, które mają na celu uświadamianie, że naprawa może być opłacalna"

podkreślił Soja.

Dodał, że spółka systematycznie rozwija usługi serwisowe.

Z raportu Tauronu wynika ponadto, że niemal 60 proc. respondentów na zakupy nowych urządzeń RTV/AGD wydała w ciągu 24 miesięcy kwotę ponad 2000 zł. Najczęściej wskazywanym powodem zakupu urządzeń była chęć posiadania nowszych modeli sprzętu – mimo że w domu posiadamy już takie urządzenie.

Jak podano, najwięcej na zakupy nowych urządzeń wydają osoby w średnim wieku (35-44 lat), najmniej seniorzy, a najczęściej kupowanym urządzeniem jest telewizor. Ponad 57 proc. badanych zdeklarowało, że w ostatnich 24 miesiącach kupiło takie urządzenie - czytamy.

Raport został opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie TAURONA przez Instytut Badawczy IPC; wzięło w nim udział 1000 osób z całego kraju - podano.

TAURON Polska Energia to spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii.

Źródło

Skomentuj artykuł: