[NASZ NEWS] Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia na rynku mocy. Sprawdź, co oznacza ta decyzja

Jak dowiedział się serwis FilaryBiznesu.pl Polskie Sieci Elektroenergetyczne 23 września 2022 r. ogłosiły stan zagrożenia na rynku mocy, który będzie miał miejsce w godzinach 19:00-20:00 oraz 20:00-21:00. Resort klimatu i środowiska zapewnia, że ogłoszenie to nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że stale monitoruje sytuację. Z przesłanego do naszej redakcji komunikatu wynika, że zwołany został Zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa w celu analizy sytuacji w systemie elektroenergetycznym.

Aktywowanie dostaw mocy przez źródła uczestniczące w rynku mocy poprzez ogłoszenie stanu zagrożenia jest jednym z szeregu działań operatorskich służących zapewnieniu bezpiecznych dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

informuje resort klimatu i środowiska.

Funkcjonowanie od 2018 r. rynku mocy pozwala na zagwarantowanie stabilności pracy systemu energetycznego. Mechanizm pozwala na postawienie w stan gotowości jednostek wytwórczych i jednostek redukcji zapotrzebowania (DSR) posiadających umowy mocowe. Jest to sygnał do przywołania mocy do systemu, bez konsekwencji dla odbiorców końcowych energii.

Ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym. Zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie, a jednostki redukcji zapotrzebowania (DSR) ograniczyć swoje zapotrzebowanie. Dostawcy na rynku mocy otrzymują za to wynagrodzenie.

czytamy w komunikacie Polskich Sieci Energetycznych

Skomentuj artykuł: