Neuralink Elona Muska ze zgodą na wszczepianie ludziom czipów do mózgu

Firma Elona Muska zajmująca się chipami mózgowymi twierdzi, że otrzymała zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na przeprowadzenie pierwszych testów na ludziach.

Neuralink twierdzi, że nie ma obecnie jeszcze planów rozpoczęcia rekrutacji uczestników do tego eksperymentu. Wcześniejsze starania Muska, aby uzyskać aprobatę FDA dla tych badań i rozpocząć testy na ludziach zostały odrzucona ze względów bezpieczeństwa.

Neuralink ma nadzieję wykorzystać swoje mikroczipy do leczenia stanów takich jak paraliż i ślepota, a także pomóc niektórym osobom niepełnosprawnym w korzystaniu z komputerów i technologii mobilnych. Chipy - które zostały przetestowane na małpach - są przeznaczone do interpretowania sygnałów wytwarzanych w mózgu i przekazywania informacji do urządzeń przez Bluetooth.

Eksperci ostrzegają, że implanty mózgowe Neuralink będą wymagały szeroko zakrojonych testów, aby spełniać wyzwania techniczne i etyczne, jeśli mają stać się powszechnie dostępne. Musk wcześniej zasugerował również, że proponowana technologia może pomóc złagodzić obawy dotyczące wypierania ludzi przez sztuczną inteligencję.

Ogłaszając wiadomość na Twitterze, Neuralink poinformował o „ważnym pierwszym kroku, który pewnego dnia pozwoli naszej technologii pomóc wielu ludziom”. Obecne zatwierdzenie było „wynikiem niesamowitej pracy zespołu Neuralink w ścisłej współpracy z FDA”. Firma obiecała „wkrótce” więcej informacji na temat planów rejestracji uczestników badania.

Eksperci zwracają uwagę, że firma - której w 2016 roku współzałożycielem był Musk - wielokrotnie przeceniała szybkość, z jaką może realizować swoje plany. Jej pierwotnym celem było rozpoczęcie wszczepianie chipów w ludzkich mózgach w 2020 r.

Ogłoszenie zatwierdzenia przez FDA testów na ludziach następuje po niedawnych wiadomościach o podobnym przełomie z udziałem implantów mózgowych przez szwajcarskich naukowców. Sparaliżowany mężczyzna z Holandii był w stanie chodzić po prostu myśląc o tym - dzięki systemowi implantów, które bezprzewodowo przekazują jego myśli do nóg i stóp.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: