Nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w Elektrowni Jądrowej Zaporoże

- Jak informuje ukraiński dozór jądrowy - nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni jądrowej - podkreśliła podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak zaznaczyła, ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU), w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych (USIE), na bieżąco przekazuje informacje o sytuacji w elektrowniach jądrowych. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. Według stanu na godzinę 6:20 pożar został ugaszony. Bloki tej największej elektrowni jądrowej w Europie pozostają nienaruszone. Systemy i komponenty ważne dla bezpieczeństwa Elektrowni Jądrowej Zaporoże są sprawne - dodała minister. - Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie ma żadnego zagrożenia.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz przypomniał, że PAA prowadzi stały, całodobowy monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju.

- Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Sytuacja radiacyjna nie odbiega od tego, co było przed agresją Rosji na Ukrainę - zapewnił.

Prezes PAA przestrzegał przed dezinformacją. - Apelujemy, aby czerpać informacje ze sprawdzonych i autoryzowanych źródeł. Aktualne dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych publikowane są na bieżąco na stronie PAA https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna - powiedział.

- Stacje systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - dodał.

Skomentuj artykuł: