Nie odkładamy na emeryturę

Ponad połowa Polaków (56%) deklaruje, że w ogóle nie odkłada na emeryturę, Z czego większość - 39,9% nie odkłada i w ogóle o tym nie myśli, a 16,7% nie odkłada, choć bardzo by chciało. 

Mężczyźni częściej niż kobiety oszczędzają na emeryturę. Najczęściej w ramach produktów długoterminowego oszczędzania na emeryturę pieniądze odkładają 40- i 50-latkowie oraz mieszkańcy średnich miast - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

Najwięcej osób oszczędza na emeryturę w ramach konta oszczędnościowego – 24,4% osób. W dalszej kolejności 15,3% odkłada pieniądze „do skarpety”. W ramach produktów długoterminowego oszczędzania (PPK, IKZE, IKE, PPE) oszczędza 4,3% osób, a inwestując samodzielnie - 4,2% osób.

- Zastanawiające są deklaracje dotyczące korzystania z produktów długoterminowego oszczędzania. Nie wchodząc w szczegóły analityczne, można założyć, że cześć uczestników takich programów takich jak PPK czy PPE może nie mieć świadomości własnej partycypacji lub mieć problem z rozumieniem terminów związanych z produktami oszczędnościowymi. Edukacja dotycząca finansów osobistych, zwłaszcza w zakresie potrzeby i sposobów oszczędzania na emeryturę, robi się w Polsce z dnia na dzień coraz bardziej paląca

- alarmuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

W ramach produktów długoterminowego oszczędzania i samodzielnych inwestycji widać wyraźną różnicę pomiędzy czterdziesto- i pięćdziesięciolatkami a pozostałymi grupami wiekowymi, osoby w tym wieku robią to wyraźnie częściej. Na konto oszczędnościowe odkładają pieniądze najczęściej trzydziesto- i czterdziestolatkowie, a „do skarpety” odkładają pieniądze najczęściej osoby po 60. roku życia.

Im starsze osoby, tym zmniejsza się liczba osób, które nie odkładają i w ogóle się tym nie martwią, z wyjątkiem osób po 60. roku życia. Wraz ze wzrostem wykształcenia wzrasta liczba osób, które odkładają pieniądze na emeryturę w ramach produktów długoterminowego oszczędzania, inwestują samodzielnie lub odkładają pieniądze na konto oszczędnościowe. Im wyższe wykształcenie tym maleje również liczba osób, które nie oszczędzają na emeryturę w ogóle i się tym nie martwią.

W ramach produktów długoterminowego oszczędzania znacząco częściej na emeryturę oszczędzają osoby z gospodarstw domowych, w których są 4 osoby (12.2%) niż np. osoby z jednoosobowych gospodarstw domowych (1.4%) lub dwu-, trzyosobowych gospodarstw (średnio 4.3%).

- Oszczędzanie na emeryturę jest silnie związane z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym częściej myślimy o emeryturze, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że emerytura wypłacana z ZUS może być niewystarczająca i tym częściej korzystamy z różnych sposobów oszczędzania na emeryturę. Tymczasem powszechnie wiadomo, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym większa szansa na to, że będziemy mogli na niej godnie żyć

- tłumaczy dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło

Skomentuj artykuł: