Niemcy zbudują w Polsce fabrykę pomp ciepła

Bosch kontynuuje inwestycje w rozbudowę ośrodków rozwoju i produkcji pomp ciepła w Europie. W Polsce powstanie nowy zakład produkcyjny pomp ciepła Bosch - wartość inwestycji to blisko 1,2 mld zł. W nowej fabryce do 2027 r. powstanie 500 nowych miejsc pracy.
 

Od 2018 roku Bosch inwestuje w rozbudowę swoich lokalizacji odpowiedzialnych za rozwój i produkcję pomp ciepła w Europie, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. 
 

Odpowiadając na rosnący popyt, firma Bosch postanowiła zainwestować w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła w Polsce. Nowa fabryka będzie zlokalizowana w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 r., a start produkcji na przełom 2025 i 2026 r. Do 2027 r. w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy. Nowa lokalizacja Bosch na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy.
 

- Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju komponenty do układów hamulcowych, urządzenia AGD i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE - pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - mówi Rafał Rudziński, prezes firmy Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce.
 

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 r. wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120 proc. Bosch przewiduje, że do 2025 r. cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła.
 

Dzięki nowemu zakładowi koncern wzmacnia swoją sieć rozwoju i produkcji pomp ciepła. Firma produkuje te urządzenia w Niemczech, Portugalii i Szwecji. Od 2018 r. Bosch intensywnie inwestuje w rozbudowę swojej europejskiej sieci rozwojowej i produkcyjnej pomp ciepła i planuje dalszy wzrost ogólnych inwestycji w ten obszar w Europie.
 

- Wspieramy dekarbonizację ponad 200 mln budynków w Europie. W tym celu, do końca obecnej dekady, zainwestujemy ponad miliard euro - mówi Christian Fischer, zastępca prezesa Bosch, odpowiedzialny za sektory biznesowe Energia i Technika Budowlana oraz Dobra Użytkowe.
 

- Polska od lat przyciąga największe światowe firmy. Jesteśmy w czołówce krajów, w których najchętniej się inwestuje. I nic w tym dziwnego – mamy atrakcyjne położenie geograficzne, chłonny rynek, wysoko wykwalifikowanych pracowników, sieć uczelni, system zachęt skierowanych do inwestorów, a nasza gospodarka jest odporna na zaburzenia gospodarcze – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Cieszę się, że Bosch zdecydował się ponownie zainwestować w naszym kraju. I to w zakład produkujący pompy ciepła, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska włączyła się w ten światowy zielony trend i dąży do przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku stworzenia miksu energetycznego opartego głównie o OZE. Rozwój technologii oraz zwiększenie dostępności pomp ciepła może być kluczowym elementem tego procesu, dodaje minister Waldemar Buda.

- Utworzenie nowego zakładu produkcyjnego w Dobromierzu będzie miało silny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki. Nowa fabryka zapewni zatrudnienie niemal 500 pracownikom. Wśród kryteriów, które miały kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o lokalizacji inwestycji właśnie w Polsce była nasza strategiczna lokalizacja, dostępność utalentowanych, wysoce wykształconych pracowników oraz szybkie procedury. Bardzo nas cieszy, że Polska staje się centrum budowy nowoczesnych źródeł ciepła oraz jednym z najważniejszych rynków dla globalnej Grupy Bosch - mówi Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych.

- Nowy zakład lokowany na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wreszcie przykład mądrej synergii - łączącej myśl niemieckiej innowacji z duchem polskiej przedsiębiorczości,” mówi Piotr Wojtyczka, prezes WSSE Invest-Park.

Źródło

Skomentuj artykuł: