Niepodległa Szkocja będzie miała własną walutę

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon przedstawiła pogląd na briefingu, przedstawiając zaktualizowane argumenty na temat tego, co mogłoby się stać, gdyby kraj zagłosował za niepodległością.

Pierwszy minister powiedział, że harmonogram tworzenia szkockiej waluty nie zostanie ustalony, jednak użycie funta będzie tak „krótkie, jak to możliwe”.

Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że to nie czas na dyskusję o niepodległości.

Dokument rządu szkockiego przedstawił propozycje dotyczące kluczowych kwestii, takich jak waluta, handel i przejścia graniczne.
Prospekt, który został zaprezentowany podczas briefingu medialnego w Edynburgu , zawierał szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób niepodległa Szkocja mogłaby ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Nakreśliła również przeprojektowanie rynku energii i politykę migracyjną w celu pobudzenia populacji pracującej.
Na briefingu w Bute House Sturgeon powiedziała, że szkocki funt zostanie stworzony po uzyskaniu niepodległości tylko „we właściwym czasie”.

Jest to zgodne z propozycjami złożonymi w 2018 r. przez Komisję ds. Zrównoważonego Rozwoju SNP , która stwierdziła, że trzeba będzie przejść sześć kluczowych testów, zanim kraj zacznie odchodzić od funta szterlinga. Przewidywano, że ten ruch potrwa około dekady.

Źródło

Skomentuj artykuł: