Nowa amerykańska inwestycja w Polsce. Publiczne ogłoszenie w ciągu miesiąca

W ciągu miesiąca powinna zostać publicznie ogłoszona nowa, duża inwestycja amerykańska w Polsce - powiedział wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski. Dodał, że obecnie PAIH obsługuje ok. 30 projektów z USA o wartości ok. miliarda euro.

Wiceprezes PAIH wyraził nadzieję, że część z ok. 30 projektów amerykańskich, nad którymi obecnie pracuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, zostanie zrealizowana w Polsce. Wskazał, że kilka z nich jest "na bardzo zaawansowanym etapie, a jedna duża inwestycja powinna zostać ogłoszona w ciągu miesiąca".

Grzegorz Słomkowski zaznaczył, że Stany Zjednoczone są jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce, a wartość ulokowanego przez nie kapitału to ok. 4,4 proc. wartości polskiego PKB. Przypomniał, że nawet w ubiegłym, bardzo trudnym covidowym roku Microsoft i Google - dwaj potentaci technologiczni – zdecydowali się zainwestować w Polsce prawie 3 mld USD.

Wspieraliśmy te przedsięwzięcia, pomagając pod względem prawnym czy w uzyskaniu różnych pozwoleń infrastrukturalnych

powiedział wiceprezes PAIH.

W 2020 roku Agencja wsparła również siedem amerykańskich inwestycji z takich branż jak: nowoczesne usługi dla biznesu (BSS), elektroniczna, AGD. Wśród jej klientów znalazły się m.in.: spółka technologiczna Hyland Software, firma Mohawk, która specjalizuje się w obszarze przetwarzania danych, czy spółka Aptiv, działająca w Polsce od ponad 20 lat. Jednym z najnowszych projektów tej ostatniej jest stworzenie infrastruktury badawczej dla pojazdów autonomicznych i testowania technologii aktywnego bezpieczeństwa o wartości 25 mln zł, która obejmuje między innymi budowę toru testowego.

Wiceprezes Słomkowski powiedział, że Polska postrzegana jest jako jedno z najlepszych miejsc do lokowania przedsięwzięć biznesowych w Europie, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. Natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej - jak podkreślił - jesteśmy liderem. Dodał, że tak dobry wynik jest zasługą naszej stabilnej gospodarki, wykształconych i proaktywnych pracowników oraz dobrze skrojonych narzędzi wsparcia.

Słomkowski wyraził też nadzieję, że rok 2021 będzie rekordowy pod względem inwestycji w Polsce.

Pierwszy kwartał w PAIH zakończyliśmy z bardzo dobrym wynikiem, wspierając inwestycje za prawie 2 mld euro, co jest ponad dwukrotnie wyższą kwotą względem ubiegłego roku

powiedział.

Zaznaczył, że zainteresowani lokowaniem w Polsce są nie tylko amerykańscy inwestorzy. Jak dodał, największe zainteresowanie jest przedsięwzięciami w obszarze mobilności i przemysłu motoryzacyjnego, a także nowoczesnych technologii

Źródło

Skomentuj artykuł: