Nowe rozwiązania dla polskich firm. Programy BGK z tarczy antykryzysowej

fot. BGK / BGK / mat. pras.

– Przygotowaliśmy we współpracy z resortami finansów, rozwoju i funduszy oraz z sektorem bankowym rozwiązania, które wspierają zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże firmy. To dla nas niezwykle ważne, aby pomóc polskim przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich czasie. W programie pomocowym przewidzieliśmy różne formy wsparcia, w tym systemy gwarancji i dopłat, a także produkty z wykorzystaniem funduszy unijnych - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prezes BGK podkreśliła podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że bardzo ważne jest, aby przedsiębiorcy mogli rzetelnie zapoznać się z propozycjami pakietu pomocowego BGK w ramach Tarczy Antykryzysowej.

- Nasza rola, jako państwowego banku rozwoju jest w tym okresie szczególnie ważna, dlatego, że zderzyliśmy się z kryzysem. Nikt nie spodziewał się, że ten kryzys przybierze takie rozmiary i taki globalny zakres – mówiła prezes.

- W jednym momencie gospodarki na całym świecie zostały zamrożone. Dziś wiele rządów pracuje nad tym, jak zachowując standardy higieny i bezpieczeństwa, przywrócić gospodarkę do życia. Ale zanim to nastąpi, to ogromna nasza rola – właśnie instytucji finansowych – żeby pozwolić przedsiębiorcom przetrwać ten bardzo trudny okres – dodała.

Prezes podkreśliła, że Bank Gospodarstwa Krajowego brał czynny udział w przygotowaniu całego pakietu pomocowego i przedstawiła nowe produkty pomocowe dla przedsiębiorców.

- Oprócz już istniejących programów, jak gwarancje de minimis czy kredyt na innowacje technologiczne, wypracowaliśmy nowe rozwiązania, które mają dodatkowo wspomóc polskie firmy w związku z COVID-19 – np. Fundusz Gwarancji Płynnościowych czy dopłaty do oprocentowania. Z większości programów przedsiębiorcy mogą już korzystać w swoich bankach lub u naszych pośredników finansowych – zadeklarowała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: BGK wesprze polskich przedsiębiorców. Kompleksowe rozwiązania na czas kryzysu

– Mikro i małe oraz średnie firmy skorzystają z ośmiu programów pomocowych, a duże z dwóch. Co istotne, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z rządowych ulg i zwolnień od ZUS, mogą uzyskać wsparcie z pakietu pomocowego BGK. Jedna forma nie wyklucza drugiej – podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

10 programów pomocowych dla firm każdej wielkości oraz podmiotów ekonomii społecznej (PES), towarzystw budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielni – to elementy wsparcia polskich przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 przygotowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zmiany w warunkach gwarancji de minimis, Fundusz Gwarancji Płynnościowych, dopłaty do odsetek od kredytów obrotowych. Część rozwiązań została już wdrożona, kolejne są w fazie przygotowania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Programy pomocowe BGK z tarczy antykryzysowej – przewodnik po rozwiązaniach dla przedsiębiorców

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes BGK zapowiada dopłaty do kredytów dla firm. „Wierzymy, że będą na przełomie maja”

Bank Gospodarstwa Krajowego wypracował nie tylko systemowe rozwiązania, które pomogą przedsiębiorcom przetrwać w trudnym okresie pandemii. Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego przeznaczyła łącznie 1,5 mln zł na wsparcie szpitali w walce z COVID-19. 

Wsparcie otrzymały już placówki w Elblągu, Siedlcach, Jędrzejowie i Warszawie, a niebawem otrzymają je również szpitale w Poznaniu, Wejherowie, Tomaszowie Lubelskim oraz dwie placówki w Kielcach. Trwają rozmowy ze szpitalem w Krotoszynie. Przy wyborze placówek wymagających wsparcia BGK współpracuje z Ministerstwem Zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ: BGK wspiera służbę zdrowia


 

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl oraz www.biznes.gov.pl. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami po konferencji prasowej BGK „Programy pomocowe BGK dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19”.
 

Załącznik Rozmiar
Prezentacja - programy pomocowe BGK 1.1 MB
Autor
Źródło