Nowy system odciąży kontrolerów na polskich lotniskach

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła na czterech lotniskach zaawansowane narzędzie cyfrowe, które m.in. usprawnia obsługę operacji lotniczych, a także odciąża w pracy kontrolerów ruchu lotniczego - poinformowała PAŻP. W połowie lipca system ma być na dwóch kolejnych lotniskach.

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdrożyła na polskich wieżach innowacyjny system odciążający w pracy kontrolerów ruchu lotniczego"

poinformował w poniedziałkowym komunikacie PAŻP.

Chodzi o system Electronic Flight progrEss Strips (EFES).

"To cyfrowe centrum informacji, dzięki któremu ruch lotniczy jest bardziej przewidywalny, operacje lotnicze bezpieczniejsze, środowisko techniczne zautomatyzowane, a zarządzanie siecią łatwiejsze i wygodniejsze"

wyjaśnia PAŻP.

Nowy system funkcjonuje na lotniskach w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Olsztynie-Szymanach. W połowie lipca EFES zostanie uruchomiony także w Krakowie i Katowicach.

Innowacyjne narzędzie zapewnia informacje o lotach i pozwala zmniejszyć obciążenie kontrolerów.

"Dzięki systemowi nowej generacji personel na polskich wieżach ma większą świadomość sytuacyjną, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i jeszcze lepszą efektywność zarządzania ruchem lotniczym"

czytamy.

EFES usprawnia także przepływ informacji między różnymi podmiotami biorącymi udział w obsłudze operacji lotniczych, m.in. przewoźnikami i portami lotniczymi, dla których dostępność informacji jest dużym udogodnieniem, a przekazywanie cyfrowych zezwoleń na lot nową jakością i wsparciem.

"W czasie kryzysu spowodowanego COVID-19 postawiliśmy właśnie na rozwój nowych technologii. Nowa jakość, jaką wprowadza w zarządzaniu operacjami lotniczymi system EFES, to dowód na to, jak śmiałe koncepcje naszych ekspertów od innowacji przekładają się na realne narzędzia wykorzystywane w pracy operacyjnej i bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej"

powiedział cytowany w komunikacie prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

PAŻP tłumaczy, że uruchamianie operacyjne systemu EFES w kolejnych lokalizacjach jest planowane sukcesywnie w ciągu całego 2020 roku. Ostatnim lotniskiem, na którym EFES zostanie wdrożony, ma być Lotnisko Chopina w Warszawie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; każdego dnia obsługują średnio około 2,5 tys. lotów, a rocznie - około miliona. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Źródło

Skomentuj artykuł: