Obłowili się na pandemii? Giganci technologiczni zarobili dziesiątki miliardów

Apple, Microsoft i firma macierzysta Google, Alphabet, odnotowały gwałtowny wzrost przychodów. Wyniki przypisuje się pandemii koronawirusa, ale także złagodzeniu blokad.

Firmy technologiczne Apple, Microsoft i właściciel Google, Alphabet, podały łączne zyski w wysokości ponad 50 miliardów dolarów (59 miliardów euro) w kwartale kwiecień-czerwiec. Wyniki finansowe mają związek ze wzrostem popytu konsumenckiego, ponieważ pandemia koronawirusa nadal przyspiesza trend w kierunku pracy, zakupów, spotkań towarzyskich online.

Te trzy firmy mają obecnie łączną wartość rynkową 6,4 biliona dolarów – ponad dwukrotnie większą od kapitalizacji rynkowej, gdy pandemia zaczęła się 16 miesięcy temu.

Silne dane kwartalne tylko potwierdziły, dlaczego regulatorzy rządowi w Stanach Zjednoczonych i poza nimi coraz częściej przyglądają się swoim możliwościom ograniczenia wpływu tych firm.

Apple poinformował, że jego kwartalny zysk prawie się podwoił w związku z poprawą wydatków konsumenckich i „rosnącym optymizmem” po złagodzeniu ograniczeń związanych z koronawirusem. Kalifornijski gigant technologiczny odnotował wzrost przychodów o 36% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 81,4 miliarda dolarów, najlepszy w historii w trzecim kwartale fiskalnym firmy.

Ten kwartał przyniósł rosnące poczucie optymizmu wśród konsumentów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, co dało nową nadzieję na lepszą przyszłość

powiedział podczas telekonferencji dyrektor generalny Apple, Tim Cook.

Jesteśmy dopiero we wczesnych fazach 5G, ale już jego niesamowita wydajność i szybkość wywarły znaczący wpływ na to, jak ludzie mogą w pełni wykorzystać naszą technologię. Klienci uwielbiają iPhone'a 12 za jego superszybkie prędkości 5G

powiedział Cook.

Zysk Apple wzrósł do 21,7 mld USD, czyli 1,30 USD na akcję, dzięki wzrostowi sprzedaży iPhone'ów i usług cyfrowych. Mimo to rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa budzi wątpliwości, jak potoczy się reszta roku, powiedział Cook.

Tymczasem dzięki reklamom detalicznym, rozrywkowym i podróżniczym w wyszukiwarce Google i platformie wideo YouTube, kwartalny zysk firmy Alphabet prawie się potroił.

W wielu częściach świata nastąpił wzrost aktywności online i jesteśmy dumni, że nasze usługi pomogły tak wielu konsumentom i firmom

stwierdził dyrektor generalny Alphabet, Sundar Pichai.

Pichai przypisał sukces długoterminowym inwestycjom w sztuczną inteligencję i przetwarzanie w chmurze.

W ciągu kwartału firma Alphabet poinformowała, że zysk prawie potroił się w stosunku do zeszłego roku do 18,5 mld USD, czyli 27,26 USD na akcję. Całkowite przychody wzrosły o 62% w stosunku do ubiegłego roku do 61,88 miliarda dolarów.

Z kolei Microsoft odnotował kwartalne zyski w wysokości 16,5 miliarda dolarów, o 47% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Dochód netto Microsoftu w wysokości 2,17 USD na akcję przewyższył oczekiwania Wall Street.

Zyski firmy wzrosły podczas pandemii koronawirusa w związku z dużym popytem na jej oprogramowanie i usługi przetwarzania w chmurze do pracy zdalnej i nauki.

Producent oprogramowania zauważył, że problemy z dostawami wpłynęły na jego dział komputerów osobistych, który wzrósł zaledwie o 9% między kwietniem a czerwcem, w tym w przypadku produktów Surface i Windows.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N