Od wtorku ruszą konsultacje Umowy Partnerstwa

Od wtorku mają się rozpocząć konsultacje Umowy Partnerstwa; dotyczą inwestowania funduszy UE w ramach polityki spójności i funduszu sprawiedliwej transformacji, czyli ok. 76 mld euro - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgłaszanie uwag będzie możliwe do 22 lutego br.

"Umowę Partnerstwa – najważniejszy dokument, w którym Polska i UE umawiają się, w co zostaną zainwestowane fundusze unijne" - przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Umowa Partnerstwa określa strategię interwencji funduszy europejskich w ramach polityk unijnych: polityki spójności i wspólnej polityki rybołówstwa w Polsce w latach 2021-2027.

Resort zaznaczył, że nie dotyczy ona Funduszu Odbudowy ani funduszy dla rolników.

Przypomniał, że Polska wynegocjowała najwięcej w historii – około 170 mld euro (w cenach bieżących). W tym 72,2 mld euro na politykę spójności (do Polski trafi 20 proc. środków dla całej UE); 3,8 mld euro z funduszu sprawiedliwej transformacji; 24,9 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy; 34,2 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy; 21,6 mld euro na płatności bezpośrednie dla rolników; 10,6 mld euro na rozwój obszarów wiejskich; około 2 mld euro na szybkie wsparcie w ramach instrumentu React EU (instrument na rzecz walki z negatywnymi skutkami COVID-19 (pieniądze dodane do programów na lata 2014-2020).

"Konsultacje Umowy Partnerstwa dotyczą inwestowania funduszy unijnych w ramach pierwszych dwóch punktów – polityki spójności i funduszu sprawiedliwej transformacji, czyli około 76 mld euro" - przekazał MFiPR.

Jak podało ministerstwo, dokument do konsultacji zostanie powieszony na stronach gov.pl/fundusze-regiony oraz funduszeeuropejskie.gov.pl w poniedziałek, 18 stycznia br.

Od wtorku, 19 stycznia do 16 lutego odbędą się spotkania konsultacyjne online w każdym województwie. Zgłaszanie uwag w ramach konsultacji możliwe od poniedziałku do 22 lutego br.

Jak podano, a inwestycje współfinansowane z funduszy europejskich przeznaczymy też miliardy z funduszy krajowych - budżetu państwa, budżetu samorządów, firm czy organizacji pozarządowych.

"Obecnie trudno podać konkretną kwotę, ale w perspektywie 2014-2020 do każdej złotówki z UE dokładamy ponad 60 groszy pieniędzy krajowych. W perspektywie 2021-2027 może być podobnie"

- poinformował resort.

Źródło

Skomentuj artykuł: