Niepublikowane dotąd ścieżki dźwiekowe polskich filmów odnalezione we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych ukażą się nakładem GAD Records. Pierwszy wydany został album z muzyką z serialu "Czterej pancerni i pies". W przygotowaniu jest płyta z muzyką Adama Sławińskiego ze "Skoku" Kazimierza Kutza.
Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) powstało w wyniku przekształcenia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 1953 roku, początkowo jako wrocławski oddział Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu działała jako samodzielny podmiot w latach 1954-2011. W WFF zrealizowano niemal 500 produkcji, filmów i seriali, w tym m.in. "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa, "Diabeł" i "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego, a także "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego oraz "Stawka większa niż życie" Janusza Morgensterna i Andrzej Konica.
W archiwach CeTA znaleziono taśmy z niepublikowaną muzyką filmową - m.in. uznane od dawna za zniszczone nagrania z "Diabła" Andrzeja Żuławskiego. Zostaną one zdigitalizowane i ukażą się nakładem GAD Records.
"Znaleźliśmy m.in. muzykę z +Nie ma mocnych+ i +Kochaj albo rzuć+ Sylwestra Chęcińskiego z muzyką Andrzeja Korzyńskiego oraz wiele taśm z twórczością Wojciecha Kilara" -
Dodał, że "ustalany jest status prawny dzieł".
"Trafiliśmy na bardzo mało znaną muzykę do filmu Kazimierza Kutza +Skok+, a także ścieżką dźwiękową z filmu dla dzieci +Synteza+ Macieja Wojtyszki z 1983 r. To jest muzyka elektroniczna Joanny Szczerby, zapomnianej kompozytorki, która nie wydała nic w Polsce. Mieszka w Szwajcarii" - dodał Wilczyński. "Będziemy starali się tytuły znane, popularne, lubiane układać na zmianę z tymi zupełnie zapomnianymi, a pełnymi bardzo dobrej muzyki"
Jak dodał, w archiwum CETA są wyłącznie oryginalne nagrania muzyki filmowej.
"Czasami są to całe sesje, więc opublikujemy też to, co do niektórych filmów finalnie nie weszło"
Tak było m.in z wydaną niedawno płytą z muzyka z filmu "Czterej pancerni i pies". Oprócz muzyki ilustracyjnej Adama Walacińskiego i znanej tytułowej piosenki w wykonaniu Edmunda Fettinga na płycie są dwa dodatki - wersje, które nie weszły do serialu. Na płycie można również usłyszeć dwie wersje utworu znanego jako "Piosenka radiotelegrafistki" (tu jako "Wołam Ciebie") Wojciecha Kilara w wykonaniu Hanny Skarżanki oraz "Deszcze niespokojne" Edmunda Fettinga do słów Agnieszki Osieckiej.
GAD Records to firma zajmująca się głównie nagraniami polskiej muzyki. Wydaje m.in. jazz i rock sprzed lat, muzykę filmową, library music, funk, soul, easy listening i lounge music. "Od 2008 r. szukamy, tropimy i odkurzamy. Chcemy przypominać trudno dostępne tytuły, wydane niegdyś tylko na płytach winylowych lub kasetach, ale prezentować też materiały nigdy wcześniej niepublikowane" - czytamy na stronie wytwórni.