Ostry spadek cen gazu w Europie

Cena gazu ziemnego w Europie spadła po raz pierwszy od czerwca 2021 roku poniżej 30 euro za megawatogodzinę (MWh) - poinformował „Brussels Times”. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., płacono za gaz powyżej 300 euro.

Ceny gazu w Europie spadły czasowo poniżej 30 euro za megawatogodzinę (MWh) po raz pierwszy od czerwca 2021 r.. Cieplejsza pogoda i udane pozyskiwanie przez Europę alternatyw dla rosyjskich paliw kopalnych w dużej mierze zmniejszają presję na ceny energii na całym kontynencie.

Cena za kontrakt terminowy (TTF) na dostawę w ciągu jednego miesiąca spadł w piątek po południu do 29,75 euro za MWh. Tym samym ceny gazu kontynuują swój trwający od wielu miesięcy trend spadkowy.

Ze względu na wojnę Rosji z Ukrainą, ceny gazu ziemnego drastycznie wzrastały do lata 2022 roku. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., płacono ceny przekraczające 300 euro. Zależność niemieckiej gospodarki od rosyjskiego gazu podsycała obawy przed kryzysem energetycznym. Od tego czasu ceny jednak znacznie spadły. Po łagodnej zimie magazyny gazu ziemnego są dobrze wypełnione. Ponadto istnieje możliwość sprowadzania skroplonego gazu ziemnego (LNG) z innych krajów.

Obecna cena gazu spadła również znacznie poniżej poziomu sprzed rozpoczęcia wojny w lutym 2022 roku. Jednak przed 2021 r. gaz był znacznie tańszy. W 2020 ceny gazu wahały się między 4,3 (maj) a 19,8 (grudzień) euro za MWh.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: