Pandemia dobra dla bogaczy? Codziennie przybywał jeden miliarder

Pandemia Covid-19 była dobra dla portfeli bogatych. Według analizy opublikowanej przez Oxfam do grona miliarderów od 2020 roku dołączyło około 573 osób, co daje globalną liczbę 2668 osób. Szacunki te oznaczają, że podczas pandemii średnio co 30 godzin przybywał nowy miliarder.

Raport, który opiera się na danych zebranych przez Forbes, analizuje wzrost nierówności w ciągu ostatnich dwóch lat. Zbiega się on w czasie z rozpoczęciem dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, na którym spotkają się jedni z najbogatszych ludzi oraz światowi przywódcy. 

W tym czasie całkowita majętność netto miliarderów wzrosła o 3,8 biliona dolarów, czyli 42%, do 12,7 biliona podczas pandemii. Znaczna część wzrostu była napędzana przez silne wzrosty na giełdach, którym pomagały rządy wstrzykujące pieniądze do światowej gospodarki, aby złagodzić finansowy efekt koronawirusa. 

Spory wzrost bogactwa nastąpił w pierwszym roku pandemii. Następnie sytuacja ustabilizowała się i od tego czasu nastąpił niewielki spadek, powiedział Max Lawson, szef polityki nierówności w Oxfam.

Szacuje się, że pandemia Covid-19 spowoduje rosnące nierówności i wzrost cen żywności, który może w tym roku popchnąć aż 263 miliony ludzi do skrajnego ubóstwa, cofając dziesięciolecia postępu, ostrzega Oxfam w raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu.

„Nigdy nie widziałem tak dramatycznego wzrostu ubóstwa i wzrostu bogactwa w tym samym momencie historii”

– powiedział Lawson.

"To zrani wiele osób” - dodał.

Konsumenci na całym świecie zmagają się z rosnącymi kosztami energii i żywności, ale korporacje w tych branżach oraz ich liderzy czerpią korzyści ze wzrostu cen, twierdzi Oxfam.

Miliarderzy z sektora spożywczego i agrobiznesu odnotowali wzrost całkowitego majątku o 382 miliardy dolarów, czyli 45%, w ciągu ostatnich dwóch lat, po uwzględnieniu inflacji. Około 62 miliarderów z sektora żywności stało się nimi od 2020 roku.

Tymczasem wartość netto miliarderów w sektorach ropy, gazu i węgla podskoczyła o 53 miliardy dolarów, czyli o 24%, od 2020 roku, po skorygowaniu o inflację.

W przemyśle farmaceutycznym, który jest na czele walki z Covid-19 i beneficjentem miliardowych środków publicznych, powstało w tym czasie czterdziestu nowych miliarderów.

Także sektor technologiczny zrodził wielu bogaczy, w tym siedmiu z 10 najbogatszych ludzi świata, takich jak Elon Musk z Telsy, Jeff Bezos z Amazona i Bill Gates z Microsoftu. Ci mężczyźni powiększyli swój majątek o 436 miliardów dolarów do 934 miliardów dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, po uwzględnieniu inflacji.

Aby przeciwdziałać gwałtownemu wzrostowi nierówności i pomóc tym, którzy zmagają się ze wzrostem cen, Oxfam naciska na rządy, by opodatkowały bogaczy i korporacje.

Wzywa także do wprowadzenia tymczasowego 90% podatku od nadwyżki zysków przedsiębiorstw, a także jednorazowego podatku od majątku miliarderów.

Grupa chciałaby również nałożyć stały podatek majątkowy na superbogatych. Sugerując 2% podatek od aktywów powyżej 5 milionów dolarów, wzrastający do 5% dla wartości netto powyżej 1 miliarda dolarów. W wyniku tego można by, zdaniem organizacji, pozyskać na całym świecie 2,5 biliona dolarów.

Jednak podatki od majątku nie zostały zaakceptowane przez większość rządów. W ostatnich latach także Kongres nie posunął się zbytnio w wysiłkach zmierzających do nałożenia podatków na majątek najbogatszych Amerykanów.

Skomentuj artykuł: