Państwa UE rozważają interwencje na rynku gazu

Ceny gazu w sierpniu znacznie wzrosły. Jednym z efektów ubocznych jest wzrost cen elektryczności dla przemysłu na europejskich rynkach hurtowych. Wysokie ceny będą skutkowały interwencjami - w najbliższych dniach przywódcy UE omówią potencjalne opcje podczas specjalnego szczytu - poinformował Tygodnik Gospodarczy PIE (Polskiego Instytutu Ekonomicznego) 35/2022.

Wzrost cen gazu w sierpniu wymknął się spod kontroli. Wzrost cen w Europie był wielokrotnie silniejszy niż w USA - cena kontraktu TTF z dostawą do Holandii wzrosła w sierpniu ze 190 EUR do 276 EUR za 1 megawatogodzinę (MWh), tj. o około 45 proc. Koszt dostawy na listopad wzrósł w ciągu roku z 28,9 EUR/MWh do 296 EUR/MWh, co oznacza wzrost cen o 924 proc. Gwałtowny wzrost cen związany jest z ograniczonymi możliwościami importu surowca z USA oraz obaw o niedobory zimą. Sytuację dodatkowo pogarsza słabość euro względem dolara.

Rosną zarówno ceny bieżących dostaw, jak i przyszłych zamówień. Krzywa terminowa, która obrazuje koszt dostawy w nadchodzących miesiącach, podnosiła się równolegle do cen bieżących. Obecnie kontrakty implikują utrzymanie się rekordowych cen przez najbliższe półrocze, tj. do końca sezonu grzewczego w marcu. Dopiero kontrakty na dostawę surowca w II kwartale 2023 r. są tańsze. W USA cena wynosi 6 USD, czyli o prawie 40 proc. mniej niż w przypadku dostawy na zimę. W Europie spadki cen w II kwartale są nieznaczne. Ceny kontraktów TTF wynoszą około 240-250 EUR/MWh - to niecałe 15 proc. mniej względem zimy.

Wysokie ceny gazu ziemnego są głównym powodem wzrostu cen elektryczności. Jej ceny na rynku hurtowym są wyznaczane na podstawie oferty najdroższego producenta. Wzrost kosztów elektrowni gazowych przekłada się zatem na funkcjonowanie całego systemu. Kontrakty terminowe na ceny elektryczności w przyszłym roku osiągają ceny 1000 EUR/MWh przy bardzo niewielkiej płynności.

Dlatego też PIE spodziewa się, że faktyczne ceny surowca mogą okazać się nieco niższe. Kontrakty terminowe są obecnie wykorzystywane do zabezpieczenia dostaw w obawie o blackout.

Rynki gazu oraz elektryczności będą wrażliwe na potencjalne interwencje. 9 września odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów energii krajów UE. Jego zapowiedź spowodowała dynamiczną przecenę surowca (np. 30 sierpnia ceny spadły o ponad 9 proc.).

Skomentuj artykuł: