PGNiG odkryło złoże gazu Warka na Morzu Norweskim

Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Warka zlokalizowanym w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim - podał PGNiG w komunikacie prasowym. Wstępnie oszacowane zasoby wydobywalne nowo odkrytego złoża to od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie 35 proc. udziałów w koncesji, na której zlokalizowane jest nowo odkryte złoże, a jej operatorem jest ConocoPhillips z 65 proc. udziałów.

Wiercenie otworu poszukiwawczego rozpoczęto w sierpniu 2020 roku.
Jak podano, data rozpoczęcia produkcji zależeć będzie od wyników przyszłych prac rozpoznawczych oraz uzgodnionej między partnerami strategii zagospodarowania złoża.

Odkrycie Warki jest dla nas niezwykle istotne z perspektywy strategicznego rozwoju naszej własnej produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zależy nam na tym, by z Norwegii do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe trafiało jak najwięcej gazu pochodzącego z naszego własnego wydobycia. Kolejne odkrycie nowych zasobów gazu przybliża nas do tego celu

powiedział, cytowany w komunikacie, Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Nowe złoże Warka zlokalizowane jest na południowy zachód od złóż Skarv i Arfugl, w środkowej części Morza Norweskiego, ok. 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii.
PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. We wrześniu 2020 roku zawarła umowę na objęcie udziałów w złożach Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym, które są już w fazie produkcyjnej. Poza nimi spółka wydobywa ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu innych złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Arfugl.

Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Arfugl Outer oraz Shrek.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N