PKP PLK na tej linii pojedzie 120 km/h

Na kolejowej linii łączącej Radom z Warszawą pociągi od marca 2023 będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h - poinformował rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec. Od drugiego kwartału przyszłego roku nawet do 160 km/h - dodał.

"Podniesienie prędkości na odcinku Radom – Warka – Czachówek ze 100 km/h do 120 km/h planowane jest w marcu 2023 r. wraz z korektą rozkładu jazdy" - przekazał rzecznik.

"Uzyskanie maksymalnej prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich planowane jest w drugim kwartale 2023 roku" - poinformował.

Jak wyjaśnił, wszystkie zasadnicze prace na linii Warszawa – Radom zostały zakończone. Efektem prac są sprawniejsze podróże, między innymi dzięki zlikwidowanemu wąskiemu gardłu od Warki do Radomia.

Teraz odcinek jest dwutorowy, co zwiększa możliwości całej linii kolejowej.

Jak przypomniał Siemieniec, w Radomiu przybyły trzy nowe przystanki kolejowe, które usprawniają codzienne dojazdy do pracy i do szkoły. Wybudowany został także nowy wiadukt na ulicy Energetyków, który zwiększa poziom bezpieczeństwa i ułatwia komunikację.

Mieszkańcy Warki oprócz zmodernizowanej stacji zyskali także dodatkowy przystanek Warka Miasto oraz dwa bezkolizyjne skrzyżowania, które usprawniają komunikację i dają większe bezpieczeństwo.

PKP PLK jest zarządcą kolejowej infrastruktury w Polsce. Spółka realizuje program inwestycyjny o wartości prawie 77 mld zł, który obejmuje ponad 240 projektów i modernizację 9 tys. km torów.

Spółka jest odpowiedzialna za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych, który powstaje na zamówienie i według wytycznych przewoźników. W 2021 roku na polskich torach swoje trasy przebyło 1 665 423 pociągów pasażerskich i 445 809 pociągów towarowych.

W 2021 roku przewozy kolejowe na sieci PKP Polskich Linii Kolejowych wykonywało 119 przewoźników pasażerskich i towarowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: