Polacy kupują coraz droższe mieszkania na południu Europy

Polacy wybierają coraz droższe mieszkania na południu Europy, a średnia kwota rezerwacji wzrosła o 10 proc. r/r i w 2023 roku przekroczyła 230 tys. EUR. – wynika z analizy Vela Poland. Niezmiennie wśród inwestorów, którzy szukają nieruchomości w Hiszpanii dominują regiony turystyczne. Do najpopularniejszych obszarów należą: Costa Del Sol, Costa Blanca Północna i Południowa. Spółka spodziewa się utrzymania pozytywnego trendu i kolejnych rekordów.

– W ostatnich trzech latach widzimy, że rośnie średnia kwota rezerwacji nieruchomości w Hiszpanii dokonywanych przez inwestorów z Polski. Od 2021 roku, kiedy rozpoczęliśmy naszą działalność średnia kwota rezerwacji rośnie, w 2022 roku wyniosła 208 tys. EUR, a wstępne dane z 2023 roku pokazują już 230 tys. EUR – mówi Michał Ćwierzyk, prezes Vela Poland. – Wzrost tej kwoty uzasadniony jest kilkoma czynnikami, z jednej strony rosną ceny za metr kwadratowy nieruchomości w Hiszpanii, a z drugiej widzimy znaczny wzrost możliwości kapitałowych polskich inwestorów – dodaje Michał Ćwierzyk.

Na początku 2022 roku sektor nieruchomości w Hiszpanii rósł pod wpływem przywrócenia lotów i stopniowym zdejmowaniu obostrzeń. Co więcej, konflikt w Ukrainie, a w rezultacie narastająca niepewność geopolityczna, sprawiły, że rynek nieruchomości na południu Europy przeżywał chwilową hossę. Z analiz spółki wynika, że pierwszy i drugi kwartał 2022 roku to był czas rekordów.

Vela Poland w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowała 770 nowych klientów, którzy byli zainteresowani nieruchomościami w Hiszpanii, w 2023 roku było to 434 klientów. Nie można bezpośrednio jednak porównywać tych okresów, ponieważ dane z ubiegłego roku były swego rodzaju anomalią wywołaną przez wojnę w Ukrainie. Obecny trend pokazuje nam, że inwestorzy rozważniej podejmują decyzje, jednak sam rynek cały czas się rozwija – dodaje Michał Ćwierzyk.

W analizowanym okresie zmieniła się też średnia kwota budżetu, który pozwala kupić atrakcyjną nieruchomość. W 2022 roku było to około 100 tys. EUR, a dziś kwota ta przekracza 120 tys. EUR. Eksperci Vela Poland szacują, że w kolejnych miesiącach, szczególnie w okresie wakacyjnym, na rynku pojawią się atrakcyjne nieruchomości.

W 2022 r. obywatele Wielkiej Brytanii stanowili największą grupę zagranicznych klientów na hiszpańskim rynku nieruchomości. Według danych Stowarzyszenia Rejestratorów Nieruchomości ciągu całego ubiegłego roku Brytyjczycy nabyli prawie 9 700 nieruchomości. Za nimi plasują się Niemcy z 8 290 transakcjami w poprzednim roku i Francuzi, którzy kupili 6 100 mieszkań i domów.

Vela Poland w 2022 roku zanotowała rekordowe wyniki. Spółka aktualnie prowadzi emisję crowdfundingową, w której chce pozyskać 900 tys. zł. Firma w 2022 roku zrealizowała większość zakładanych celów emisyjnych, przebiła szacowane wyniki finansowe i osiągnęła prawie 2 mln zł przychodów i 450 tys. zł zysku netto. Firma obecna jest już w 6 krajach europejskich ze swoimi usługami, a docelowo ma dotrzeć do 20 państw.

Źródło

Skomentuj artykuł: