Polacy liczą każdą kalorię

Kaloria to ilość energii potrzebnej do podniesienia temperatury jednego grama wody o jeden stopień Celsjusza, przy ciśnieniu jednej atmosfery. Prawie każdy Polak liczy takie kalorie i zwraca też uwagę na oszczędzanie prądu – tak wynika z najnowszego badania agencji YOTTA przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. 

Świadomość społeczna w zakresie sposobów na ograniczenie zużycia energii jest na bardzo wysokim poziomie. Aż 4 na 5 respondentów twierdzi, że oszczędza w ten sposób pieniądze. 
Polski Komitet Energii Elektrycznej regularnie bada wiedzę Polaków dotyczącą świadomości związanej ze zużyciem energii i sposobami ograniczania wydatków na ten cel. W dniach 18-22 maja br. agencja badawcza YOTTA przeprowadziła kolejną edycję takiego badania. Jego rezultaty napawają optymizmem. Niemal wszyscy respondenci (96 proc.) twierdzą, że zdecydowanie (56 proc.) lub raczej (40 proc.) zwracają uwagę na kwestie dotyczące oszczędzania prądu, a 92 proc. z nich za przykład takiego działania wskazało gaszenie niepotrzebnie włączonego światła. Co ważne, niemal co piąty (18 proc.) ankietowany rozpoczął oszczędzanie energii w trakcie ostatniego roku.
Jako główny powód podejmowania takich działań, 82 proc. Polaków wskazuje możliwość oszczędzenia w ten sposób pieniędzy. Pomaga w tym Rządowa Tarcza Solidarnościowa – program zakładający zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużywanie prądu. Zamrożenie cen energii na poziomie z ubiegłego roku dla limitu zużycia od 2 do 3 tysięcy kilowatogodzin, w połączeniu ze świadomością  możliwości płacenia mniej za prąd, wpływa na większe skoncentrowanie na oszczędzaniu. Dzięki temu rozwiązaniu gospodarstwa domowe zaoszczędzą w tym roku od 2 do 3 tysięcy złotych – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Zamrożenie cen jest możliwe dzięki zaangażowaniu spółek skarbu państwa. Sama tylko grupa PGE przekaże na ten cel w całym 2023 roku łącznie 10 mld zł, a Tauron dołoży kolejny miliard. Enea tylko w pierwszym kwartale przekazała prawie miliard zł. Środki te trafią do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny – dodaje.
By jeszcze wyraźniej odczuć rezultat działania Tarczy Solidarnościowej wystarczy ograniczyć zużycie prądu o jedyne 10 proc. Oszczędni otrzymają dodatkowy bonus w postaci dziesięcioprocentowego upustu do całorocznego rachunku za energię elektryczną. Z takiej opcji będzie miało szansę skorzystać wielu odbiorców, zwłaszcza, że zgodnie z wynikami najnowszych badań, 31 proc. Polaków uważa że obecnie zużywa mniej prądu, niż 5 lat temu. 
Sposoby na zmniejszenie zużycia są ponadto niezwykle proste. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie www.LiczySieEnergia.pl – często wystarczy wybór urządzeń odpowiedniej klasy energetycznej lub niewielka zmiana w sposobie korzystania ze sprzętu zużywającego prąd. Witryna to projekt Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Zebrano w niej informacje o efektywnym i rozsądnym korzystaniu z prądu w gospodarstwie domowym. Jej głównym celem jest ponadto budowa i wzmacnianie świadomości w kwestii czynników, jakie wpływają na kształtowanie cen energii.

Źródło

Skomentuj artykuł: