Polacy segregują śmieci

96 proc. ankietowanych w badaniu dla Ministerstwa Środowiska i Klimatu zadeklarowało regularną segregację śmieci. Dla 52 proc. badanych obszarem, w którym Polska ma najwięcej problemów do rozwiązania jest ochrona środowiska - podał dziś resort.

Ministerstwo zauważyło, że bardzo wysoki odsetek deklarujących segregację śmieci prawdopodobnie wynika z nowelizacji ustawy, która wprowadziła prawny obowiązek segregacji odpadów dla wszystkich.

Zdaniem badanych największym problemem środowiska naturalnego jest zanieczyszczenie powietrza, problem odpadów i zanieczyszczenie wód, oraz problemy z wodą. Wskazało je odpowiednio 59, 50 i 34 proc. badanych

Za najczęstszy powód zanieczyszczenia powietrza w Polsce respondenci uznali emisję z indywidualnych źródeł, czyli pieców domowych. W badaniu 31 proc. ankietowanych ogrzewa swoje gospodarstwa z sieci ciepłowniczej, 28 proc. z gazu, a z węgla - 14 proc. Ministerstwo zauważa, że ten ostatni wskaźnik spadł o 21 pkt w stosunku do wyników badania z 2018 r.

95 proc. uczestników badania zadeklarowało, że oszczędza energię w domu. Jedna trzecia stwierdziła, że planuje podjęcie dodatkowych działań, które zwiększą efektywność energetyczną i umożliwią zmniejszenie rachunków za energię. Ponad 75 proc. badanych jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię, a odsetek ten jest prawie cztery razy wyższy od uzyskanego w 2018 r. - zwraca uwagę ministerstwo klimatu.

Jak zaznaczył resort, z badania wynika, że respondenci znacznie częściej niż w poprzednich latach zwracają uwagę na ograniczenie zużycia wody - ponad 90 proc. wskazań, oraz wybierają rozwiązania ekologiczne, nawet wtedy, gdy oznacza to dodatkowy koszt - 82 proc. wskazań.

61 proc. badanych zadeklarowało, że może skorzystać z roweru bądź komunikacji miejskiej zamiast samochodu.

Badanie trackingowe przeprowadzano na losowej próbie 1015 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.. Ze względu na pandemię COVID-19 badanie zostało przeprowadzone techniką CATI, czyli poprzez wywiady telefoniczne, a nie jak w poprzednich edycjach techniką CAPI.

Źródło

Skomentuj artykuł: