Polska elektrownia jądrowa: pomogą USA

Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Polska podpisała 30-letnią umowę międzyrządową o współpracy w zakresie rozwoju cywilnego programu jądrowego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. W ciągu najbliższych 18 miesięcy oba kraje będą wspólnie pracować nad raportem przedstawiającym projekt realizacji programu energetyki jądrowej w Polsce, a także potencjalne ustalenia dotyczące finansowania siłowni i całej infrastruktury.

Polska planuje uruchomić komercyjnie pierwsze mocy elektrowni jądrowej w 2033 roku. Według zamierzeń obecnego rządu początkowo zainstalowana moc siłowni ma sięgać od 1 do 1,6 GW. Jednak docelowo ma to być od 6 do 9 GW. By zrealizować te zamierzenia konieczne będą nakłady w wysokości 150 mld zł tj. około 33 mld euro.

Na początku października Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało z Polską Grupą Energetyczną (PGE) o przejęciu od niej celowej spółki powołanej parę lat temu do realizacji projektu nuklearnego - PGE EJ1.

Warto przypomnieć, że plany z początku lat 90. XX stulecia zakładały, że właśnie w 2020 roku ruszy pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej. Powodem gigantycznych opóźnień był brak decyzji politycznej, zgody co do lokalizacji i brak przepisów, które pozwalałyby przygotować sam projekt inwestycji.

Źródło

Skomentuj artykuł: