Polska i Japonia razem w dziedzinie wodoru

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister ekonomii, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura podpisali Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru.

Celem porozumienia jest pogłębienie polsko-japońskiej współpracy w zakresie produkcji odnawialnego, niskoemisyjnego wodoru oraz rozwoju zrównoważonego i przystępnego cenowo łańcucha dostaw tego surowca w obszarach: energetyki, transportu, ciepłownictwa i przemysłu.
- Jestem przekonana, że porozumienie przełoży się na wzrost zainteresowania japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w naszym państwie oraz szerzej, w tej części Europy, a także zwiększy rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem zeroemisyjnych technologii – mówiła minister Anna Moskwa. - Jestem przekonana, że wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji. Już w 2021 r. wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 mld USD, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 mld USD w 2028 r. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 mln t zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej UE. Jesteśmy liderem w regionie – dodała.
Jak wspomniała szefowa resortu Polska z wielkim zainteresowaniem patrzy na rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS (Carbon Capture and Storage w Japonii). Takie technologie zapewniają suwerenność energetyczną i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, które jest teraz bardzo potrzebne.
Uroczystość podpisania Memorandum o współpracy polsko-japońskiej w zakresie wodoru zostało poprzedzone spotkaniem obojga ministrów, podczas którego omówiono kwestie: wpływu wojny w Ukrainie na rynki energii, odbudowy Ukrainy oraz aktualnych wyzwań w zakresie dekarbonizacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ponadto delegacje rozmawiały o możliwościach współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, obejmującej m.in. wspólny projekt rozwoju reaktora HTGR realizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Japan Atomic Energy Agency.

Skomentuj artykuł: