Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Jak wskazano w komunikacie, polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej (V4) potrwa do 30 czerwca 2021 r.
"Chcemy, aby nasza współpraca w formacie V4 w najbliższych miesiącach koncentrowała się nie tylko na odbudowie po pandemii, ale także na kreowaniu nowych ogniw współpracy regionalnej, jej wzmacnianiu"
Wskazał też na wspieranie społecznych, gospodarczych, kulturowych i "międzyludzkich interakcji między naszymi społeczeństwami po zniesieniu ograniczeń pandemicznych".
Jak zapowiedział Mazur, "kluczową płaszczyzną zaangażowania" V4 pozostaje Unia Europejska. "Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia Jednolitego Rynku".
Według wiceszefa MR zadaniem Grupy Wyszehradzkiej "z racji korzystnego położenia, integracji z czołowymi przemysłowymi łańcuchami wartości w Europie, wykształconych kadr i relatywnie znaczącego udziału przemysłu w PKB" jest aktywne współtworzenie pokryzysowej polityki przemysłowej i konkurencji w Unii Europejskiej.
"W naszym wspólnym interesie leży, abyśmy w Grupie V4 potrafili opowiadać o naszym regionie jako miejscu atrakcyjnym pod względem inwestycji w przemysł, szczególnie w kontekście potencjalnego zjawiska backshoringu i nearshoringu, które może nastąpić po opanowaniu pandemii COVID-19"
Wskazał na konieczność "natychmiastowego wsparcia dla dotkniętych skutkami pandemii sektorów gospodarki". Przywrócenie łańcuchów dostaw, pełne funkcjonowanie sektora usług oraz zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw jest niezbędne w celu ochrony miejsc pracy w Europie - dodał.
Jak podkreślono, w kontekście agendy europejskiej do priorytetów polskiego przewodnictwa w V4 należy m.in. współdziałanie w toku negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy (EIO). V4 ma też koncentrować uwagę m.in. na pogłębianiu współpracy w sektorze cyfrowym, kooperacji w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastruktury oraz agendzie międzynarodowej, np. wspieraniu prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwoju Partnerstwa Wschodniego.
"Polska prezydencja będzie kontynuować współpracę w oparciu o podpisaną przez państwa V4 Deklarację Warszawską"
Oznacza to wspólne działania na rzecz innowacyjności i wykorzystania potencjału V4 w sektorach kluczowych z punktu widzenia przyszłości przemysłu - np. inteligentna służba zdrowia, przemysł o niskiej emisji dwutlenku węgla, przemysłowy internet rzeczy i cyberbezpieczeństwo.
Podkreślono, że "bardzo dotkliwie odczuwa skutki pandemii turystyka", stąd podczas polskiej prezydencji kluczową sprawą dla wszystkich członków V4 ma być "poszukiwanie metod i skutecznych sposobów koniecznego wsparcia (finansowego i metodologicznego) podmiotów działających w szeroko rozumianej branży turystycznej".
Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Powrót na właściwe tory”. Jest to szóste roczne, rotacyjne przewodnictwo naszego kraju w V4.