Polska spółka wśród 13 europejskich startupów

Na początku sierpnia Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT Food) uruchomił specjalny fundusz o wysokości 5,4 mln euro, który ma na celu wesprzeć 13 innowacyjnych przedsięwzięć rolno-spożywczych, dotyczących kluczowych obszarów zgodnie ze strategią EIT Food. Wśród wybrańców znalazła się również Polska firma NapiFeryn BioTech. Fundusz ma wesprzeć działalność firm dotkniętych kryzysem COVID-19. Łączna kwota o wysokości 4,088 mln euro pochodzi z Inicjatywy Reagowania Kryzysowego EIT, z kolei EIT Food przeznaczyło kolejne 1,3 mln euro wsparcia wskutek pandemii.

Głównym założeniem inwestycji jest wsparcie przedsiębiorstw w dostosowaniu się do nowych realiów spowodowanym wybuchem pandemii, aby nadal mogły kontynuować swoją pracę na rzecz transformacji systemu żywności.

Wybrane inicjatywy dążą do innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolno-spożywczym, w tym rozwoju alternatywnych źródeł białka, zrównoważonego rolnictwa i ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Ogółem 74 startupów z 19 krajów Europy ubiegało się o dofinansowanie, aczkolwiek po dokładnej analizie, 13 zostało wybranych. Na liście znalazły się firmy z Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Izraela, Wielkiej Brytanii oraz firma z Polski ─ NapiFeryn BioTech.

NapiFeryn jest to spółka biotechnologiczna, która opatentowała nowatorską technologię pozyskiwania białek roślinnych z rzepaku, które mogą być wykorzystane jako alternatywa dla białka pochodzenia zwierzęcego i białek sojowych. Pełnowartościowe białka z rzepaku cechują się własnościami zdrowotnymi, są przestępne cenowo oraz produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska. Uzyskane dofinansowanie pomoże w prowadzeniu bieżącej działalności badawczo-rozwojowej, która ułatwi i przyśpieszy komercjalizację naturalnych i funkcjonalnych białek roślinnych z rzepaku.

Technologia produkcji białka z rzepaku ma na celu zainicjowanie pozytywnych zmian w naszym życiu - wyżywienie większej liczby ludności bez nasilania procesów niekorzystnych dla środowiska oraz przyczynić się do uczynienia diety roślinnej bardziej przystępnej dla szerszego grona konsumentów. Pozyskane fundusze są dla nas bardzo istotne, gdyż pozwolą kontynuować nasze badania i przyśpieszą proces komercjalizacji białka rzepakowego na skalę światową

skomentowała dr Magdalena Kozłowska, założycielka NapiFeryn BioTech.

Fundusz pozwoli zminimalizować negatywne skutki spowodowane kryzysem COVID-19, które dotknęły przedsiębiorstwa. W szczególności kontynuację kluczowych działań badawczo-rozwojowych, dalszą współpracę z potencjalnymi partnerami i klientami oraz przygotować się do kolejnych projektów.

Źródło

Skomentuj artykuł: