Wsparcie różnych krajów dla Ukrainy w związku z rosyjską agresją rozkłada się nierównomiernie. Największej pomocy udzielają USA, kraje Europy Wschodniej i Wielka Brytania. Polska jest na drugim miejscu zarówno jeśli chodzi o wsparcie w wartościach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do wielkości gospodarki.
Naukowcy z Instytutu Gospodarki w Kilonii (IfW Kiel) systematycznie rejestrują wartość wsparcia, które rządy 31 krajów zachodnich przekazują Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. Obejmuje ono jawną pomoc wojskową, finansową i humanitarną. - Istnieją zaskakująco silne różnice, zarówno pod względem bezwzględnego poziomu wsparcia, jak i względnego w stosunku do wielkości produkcji gospodarczej poszczególnych krajów-darczyńców - komentuje Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w IfW Kiel.
Według publicznie znanych danych USA są obecnie największym darczyńcą Ukrainy z pomocą na poziomie 7,6 mld euro od wybuchu wojny (dane na dzień 27 marca 2022 r.).
Z kolei Polska, wg niemieckiego instytutu, przekazała Ukrainie już niemal 1 mld euro pomocy. To drugie miejsce spośród wszystkich krajów ujętych w raporcie. Wielka Brytania, Kanada i Japonia zadeklarowały łącznie 1 mld euro pomocy. Za nami w rankingu są też dużo większe kraje UE, takie jak Niemcy, Francja czy Włochy. Wszystkie kraje UE przekazały łącznie 2,9 mld euro, 1,4 mld euro z instytucji UE i 2 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
To niezwykłe, że same Stany Zjednoczone dają znacznie więcej niż cała UE, w której bezpośrednim sąsiedztwie szaleje wojna