Pomimo problemów z dostawą chipów zyski Samsunga znacznie wzrosły

Samsung spodziewa się dobrego pierwszego kwartału. Mimo że jeden z jego zakładów produkujących chipy został tymczasowo zamknięty przez gwałtowną zimową burzę w USA na początku tego roku, produkcja wraca już do normy. 

Konglomerat południowokoreański podał w środę, że prawdopodobnie zarobił około 9,3 biliona koreańskich wonów (8,3 miliarda dolarów) zysku operacyjnego od stycznia do marca, co oznacza 44% wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Oczekiwano również, że sprzedaż wzrosła o około 17% rok do roku, do około 65 bilionów koreańskich wonów (58,2 miliarda dolarów). 

Wstępne wyniki były mniej więcej zgodne z szacunkami prognozowanymi przez analityków ankietowanych przez dostawcę danych Refinitiv. 

Fabryka półprzewodników Samsunga w Austin w Teksasie została zmuszona do zamknięcia w lutym po tym, jak stan został dotknięty przerwami w dostawie prądu związanymi z potężną zimową burzą, ale, jak poinformowano, „osiągnął poziom produkcji zbliżony do normalnego poziomu na koniec marca”. 

Analitycy szacują, że zakłócenie kosztowało firmę około 400 miliardów wonów koreańskich (358 milionów dolarów). Zawieszenie pracy nastąpiło w szczególnie niefortunnym momencie: światowy przemysł chipów od miesięcy boryka się z załamaniem podaży, a wielu światowych graczy nie nadąża za popytem. 

W zeszłym miesiącu współzałożyciel firmy Samsung (SSNLF), Koh Dong-jin, oświadczył inwestorom, że gigant technologiczny ma problemy z łańcuchem dostaw. Dodał, że firma starała się zaradzić niedostatkowi półprzewodników i może nadal borykać się z problemami w drugim kwartale. 

Jednak w miarę jak sytuacja w Austin nadal się poprawia, rosnąca produkcja „powinna zacząć napędzać wzrost zysków” poinformował dział chipów Samsunga. Analitycy spodziewają się również wzrostu cen niektórych elementów półprzewodnikowych w drugim kwartale, co ich zdaniem może pomóc w poprawie wyników spółki w nadchodzących miesiącach. 

Oczekuje się, że smartfony Samsunga też będą „błyszczeć”. Firma wypuściła swoje nowe urządzenia Galaxy S21 już w styczniu, wcześniej niż zwykle. 

Samsung nie oszacował jeszcze dokładnie swoich zysków we wstępnych informacjach dla mediów. Firma ma podać pełne wyniki jeszcze w tym miesiącu. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: