Ponad połowa Polaków dobrze ocenia NBP

Działalność Narodowego Banku Polskiego pozytywnie ocenia 51 proc. badanych, negatywnie – 14 proc. – wynika z badania CBOS. Dobre oceny częściej wystawiają osoby popierające PiS, identyfikujące się z prawicą, badani z gospodarstw o najniższych dochodach per capita.
 

"Po poprawie notowań Narodowego Banku Polskiego, którą odnotowaliśmy w marcu, obecnie rejestrujemy ich pogorszenie. Pozytywnie o działalności NBP wypowiada się co drugi badany (51 proc., spadek o 8 punktów procentowych), a negatywnie – 14 proc. (wzrost o 3 punkty)"

poinformował we wtorek CBOS.

Trudno powiedzieć - takiej odpowiedzi udzieliło 35 proc. badanych (wzrost o 5 punktów).

CBOS zauważa, że dobre oceny w większej mierze niż inni wystawiają ankietowani popierający PiS, identyfikujący się z prawicą, a ponadto badani z gospodarstw o najniższych dochodach per capita.

Krytyczny odbiór funkcjonowania tej instytucji jest natomiast częstszy niż przeciętnie wśród zwolenników Lewicy i KO, respondentów deklarujących poglądy lewicowe, osób niezadowolonych z własnej sytuacji materialnej, uzyskujących najwyższe dochody per capita oraz mieszkających w dużych miastach – stutysięcznych i większych.

Z sondażu wynika, że 52 proc. mężczyzn dobrze ocenia NBP, a 16 proc. - źle. Jeśli chodzi o kobiety, to dobrze o NBP wypowiada się 50 proc., a 11 proc. - źle.

Najwięcej pozytywnych opinii (56 proc.) o tej instytucji wyrażają respondenci w wieku 18–24 lata, a najwięcej negatywnych (18 proc.) - w wieku 55–64 lata.

Jeśli chodzi o grupę społeczną i zawodową, to najwięcej - 64 proc. - pozytywnych opinii o NBP jest wśród gospodyń domowych, a najwięcej złych - 22 proc. - wśród kadry kierowniczej, specjalistów z wyższym wykształceniem oraz u rolników.

Jeśli chodzi o wykształcenie, to najwięcej pozytywnych ocen jest u respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym (58 proc.), a najwięcej negatywnych (18 proc.) - z wykształceniem wyższym.

CBOS przeprowadził sondaż w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 7 do 17 września 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób (w tym: 68,0 proc. metodą CAPI, 20,1 proc. – CATI i 11,9 proc. – CAWI).

Źródło

Skomentuj artykuł: