Porozumienie PGE i ZE PAK ws. elektrowni atomowej w Pątnowie

Dziś PGE oraz ZE PAK podpisały wstępne porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej ws. projektu budowy elektrowni jądrowej na bazie technologii koreańskiej. Pierwszy reaktor ma powstać już w 2035 r., a docelowo siłownia ma dostarczać 22 TWh energii. - Kolejny krok dzisiaj stawiamy w tej trudnej, ale dobrej dla Polski drodze - powiedział dzisiaj wicepremier Jacek Sasin.

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła z ZE PAK wstępne porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej ws. projektu budowy elektrowni jądrowej na bazie koreańskiej technologii APR1400.

"Strony zamierzają utworzyć wspólnie spółkę celową w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Koninie, która następnie nabędzie lub obejmie akcje w spółce mającej za zadanie realizację projektu budowy Elektrowni Jądrowej z potencjalnym udziałem partnera technologicznego" - podano w komunikacie PGE.

Jak dodano, strony będą mieć równą liczbę akcji w spółce celowej, a reguły korporacyjne będą oparte na zasadzie współkontroli.

"Utworzenie przez strony wspólnego przedsięwzięcia spółki celowej uzależnione jest od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Zamiarem stron jest niezwłoczne zgłoszenie zamiaru koncentracji" - poinformowano. 

Umowę ze strony PGE podpisał prezes Wojciech Dąbrowski, ze strony ZE PAK - prezes Piotr Woźny. W spółce celowej obaj partnerzy będą mieli po 50 proc. udziałów. W środę planowane jest złożenie do prezesa UOKiK wniosku o zgodę na koncentrację.

- Kolejny krok dzisiaj stawiamy w tej trudnej, ale dobrej dla Polski drodze, którą zaczęliśmy kroczyć kilka miesięcy temu. Kilka miesięcy temu powstał projekt wspólnej budowy elektrowni jądrowej, która uzupełni ten projekt, który jest projektem rządowym

powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej.

Sasin przypomniał, że obecny rząd zaprojektował budowę dwóch elektrowni jądrowych.

- Jedna z tych elektrowni już dzisiaj można powiedzieć jest faktem, w tym sensie, że ten projekt jest realizowany w kooperacji z partnerem zagranicznym, z partnerem amerykańskim - wskazał szef MAP.

Jak dodał, projekt drugiej elektrowni jest "przed nami".

- Myślę, że jeszcze jesienią poznamy lokalizację tej drugiej elektrowni. Ale na tym nie kończymy. Te dwie elektrownie, które powstaną w projekcie rządowym, zostaną w znakomity sposób uzupełnione przez projekt, który jest projektem biznesowym, ale wspieranym przez rząd - powiedział wicepremier.

Wicepremier Sasin podkreślił, że projekt ten wpisuje się w rządową strategię energetyczną, w politykę energetyczną i "będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski".

PGE i ZE PAK przypomniały w komunikacie, że 31 października 2022 r. wraz z koreańskim KHNP podpisały list intencyjny, którego głównym celem było opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

"Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe jest już w 2035 roku" - przekazały PGE i ZE PAK.

Dodały, że centralna lokalizacja Pątnowa, przy jednym z kluczowych krajowych węzłów energetycznych, umożliwia wyprowadzenie z Pątnowa energii elektrycznej we wszystkich kierunkach przy minimalizacji strat związanych z przesyłem energii i optymalnym wykorzystaniem sieci elektroenergetycznej.

"Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy jakim będzie: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej" - podano.

Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję prezesa, a jeden z członków rady nadzorczej wskazany przez ZE PAK, będzie pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

Źródło

Skomentuj artykuł: