Premier: jesteśmy gotowi na innowacje

Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale suwerenności państwa - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym w środę podczas inauguracji II edycji Kongresu 3W: woda, wodór węgiel.

Premier wskazał w liście, że obecna edycja Kongresu odbywa się w cieniu wojny i kryzysu gospodarczego a ciągle odczuwamy skutki pandemii. "Inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale suwerenności państwa" - napisał.

Szef rządu przyznał, odnosząc się do przeszłości Polski i geopolitycznych uwarunkowań, że Polska nie była nigdy w awangardzie zmian technologicznych.

"O ile na wcześniejsze rewolucje technologiczne byliśmy spóźnieni, to teraz jesteśmy gotowi na wykorzystanie potencjału drzemiącego w technologiach bazujących na surowcach przyszłości: wodzie, węglu nieenergetycznym i wodorze" - zauważył Morawiecki.

Zaznaczył, że "okoliczności wymuszają intensyfikację prac, konkretyzację wizji i rozwoju oraz propozycję ich implementacji w gospodarce realnej". Podkreślił, że wierzy, iż tegoroczna edycja Kongresu 3W i tym razem dostarczy wielu pomysłów, które będą miały szansę stać się podstawą polityki państwa.

Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Według organizatorów imprezy trzy zasoby - woda, wodór i węgiel - odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. 3W to długofalowy projekt, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową. 3W to działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa - zaznaczono. 

Źródło

Skomentuj artykuł: