Premier na X Kongresie Ekonomistów Polskich: Do czego jest potrzebna ekonomia?

Premier Mateusz Morawiecki uczestnicząc w X Kongresie Ekonomistów Polskich, zwracając się do zgromadzonych zwrócił uwagę, że nadszedł czas poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące ekonomii w Polsce.

Hasłem tegorocznego Kongresu jest: „Ekonomiści dla rozwoju”.

Podczas X Kongresu Ekonomistów Polskich: Chciałbym państwa zaprosić do rozmowy i poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania dla Polski w dobie zmian, rewolucji technologicznej i przemian. Potrzebujemy takiego spojrzenia strategicznego, potrzebujemy perspektywy, która będzie przekraczała nie tylko jeden rok, jedną kadencję, która będzie wybiegała daleko w przyszłość.

mówił szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki zwracał również uwagę, że problemy, które stają się coraz ważniejsze, jak nierówność czy brak sprawiedliwego opodatkowania należy traktować, jako problemy fundamentalne.

Sądzę, że ta dłuższa perspektywa pozwala je we właściwy sposób zaadresować. W Polsce przedstawiliśmy nowe odpowiedzi na pytanie o biedę, rozwarstwienie społeczne, skutki transformacji, na niską skuteczność instytucji podatkowych. Poszukujemy odpowiedzi na fundamentalne pytania, np. jak się wyrwać z pułapki średniego poziomu rozwoju. [...] Ważna jest jakość instytucji państwowych. Powinniśmy coraz mocniej mówić o symbiozie między państwem a rynkiem. Państwa, które odniosły największy sukces potrafiły odnaleźć ten czynnik symbiozy.

mówił premier Mateusz Morawiecki.

Odwołując się do konieczności szukania odpowiedzi na pytania fundamentalne, szef polskiego rządu nakreślił kilka istotnych kierunków takich poszukiwań.

Po 89 roku mieliśmy względne dwie dekady spokoju, ale musimy pogodzić się z tym, że dziś część rozwiązań nie działa i musimy zadać sobie fundamentalne pytania - Dla kogo i do czego jest potrzebna ekonomia? Czym jest rozwój? Czym jest sprawiedliwy rozwój? Dzisiaj musimy współuczestniczyć z UE i OECD w celu odnalezienia nowych modeli rozwoju w zglobalizowanym świecie, zależnym od nowych zjawisk - monopoli międzynarodowych czy rajów podatkowych. Tutaj musimy poszukiwać nowych rozwiązań. Nie mamy odpowiedzi na to jak poradzić sobie z monopolami globalnymi. Potrzebujemy odpowiedzi jak się przed tym zabezpieczyć. Podobnie jest z rajami podatkowymi. To zakłóca porządek społeczny, prowadzi do nierówności społecznych. Polska musi odnaleźć się w tym nowym świecie, który będzie światem wielobiegunowym. Jak przy tym zapewnić bezpieczeństwo naszemu społeczeństwu, naszym rodzinom.

mówił premier.

Skomentuj artykuł: