Premier ogłosił mechanizm maksymalnej ceny energii dla podmiotów wrażliwych

- W ślad za rozwiązaniami dla gospodarstw domowych (...) przedstawiamy mechanizm maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych, samorządów, ale także MŚP do akceptowalnego przez UE poziomu zużycia w cenie 785 zł za MWh - poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Bardzo dużo zmian w systemie energetycznym zachodzi wokół nas i staramy się na bieżąco odpowiedzieć na te wyzwanie. Polityka klimatyczna i energetyczna stała się częściowo nieaktualna, trzeba wymyślić tę politykę w UE na nowo. Trzeba dywersyfikować źródła energii, żeby Europa nie była przedmiotem szantażu ze strony Rosji - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał, że rząd zastosował szereg różnego rodzaju "tarcz" ochronnych. Wspomniał również o dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami samorządów.

- Obiecaliśmy samorządom przepracowanie ustaw energetycznej i węglowej, tak by mogły trafić 20 października pod obrady Sejmu - powiedział.

- Robimy wszystko, by pomóc polskim firmom obronić miejsca pracy. W ślad za rozwiązaniami dla gospodarstw domowych (...) przedstawiamy mechanizm maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych, samorządów, ale także MŚP do akceptowalnego przez UE poziomu zużycia w cenie 785 zł za MWh

przekazał premier Morawiecki.

Nadmienił, że ceny rynkowe dla biznesu opiewały na znacznie wyższe kwoty.

- Propozycja ta wiąże się ze specjalnym funduszem, wiąże się również ze środkami przekazywanymi ze strony państwa polskiego, budżetu polskiego. Ale wszystko to właśnie przemyśleliśmy w odpowiedni sposób, po to, aby podmioty wrażliwe, samorządy, małe i średnie firmy mogły ten trudny czas najbliższych 12-15 miesięcy do końca przyszłego roku, przetrwać w jak najlepszym stanie. W szczególności zależy nam na polskich firmach - powiedział szef rządu

- Nasz cel to obniżenie cel w dłuższej perspektywie. Chcemy, by inflacja była jak najszybciej w trendzie spadkowym. Jest jeden nadrzędny cel - to bezpieczeństwo polskich rodzin, konkurencyjność i bezpieczeństwo polskich firm. Przez tak wielki sztorm trudno przejść zupełnie suchą stopą, ale robimy wszystko, żeby pomóc - dodał.


Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony odbiorców wrażliwych zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh (lub 693 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych).

Rozwiązania te zawarto w projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. 

Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych, maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych i firm ma obowiązywać do poziomu 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Wyjaśniono, że odbiorcy wrażliwi to podmioty użyteczności publicznej, do której należą placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi - jednostki pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, integracji społecznej, żłobki i kluby dziecięce, noclegownie, placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zgodnie z projektem ceny maksymalne mają obowiązywać od 1 grudnia tego roku do końca roku przyszłego.

W ustawie przewidziano też wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu, gdzie podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń S.A.

Ponadto, w zakresie ingerencji na rynku hurtowym energii elektrycznej, w projektowanej ustawie proponuje się wprowadzenie mechanizmu polegającego na ograniczeniu przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu (wdrażających Rozporządzenie Rady w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii).

"Dla wytwórców energii elektrycznej wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej: energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię geotermalną, hydroenergię, biomasę, biogaz, biogaz rolniczy oraz biopłyny, z wyjątkiem biometanu, odpady, węgiel brunatny, paliwa ciekłe, węgiel kamienny, paliwa gazowe, a także dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną nakłada się obowiązek przekazania kwoty wpłaty, będącej nadmiarowym przychodem, zgodnie z przyjętym w ustawie sposobem obliczania" - dodano.

Sejm pod koniec września uchwalił ustawę przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Źródło

Skomentuj artykuł: