Prezes NBP: Spodziewamy się, że na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Prezes NBP podczas konferencji ocenił, że inflacja na koniec roku będzie jednocyfrowa.

"Badania koniunktury przedsiębiorstw wskazują, że coraz mniej firm zamierza podnosić ceny – wskaźnik przewidywanych cen GUS dla przedsiębiorstw przemysłowych obniżył się od kwietnia z 41 pkt. do 27 pkt. Podobna tendencja widoczna jest też w głównych gospodarkach UE oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnim kwartale odsetek szybko rosnących cen podniósł się tylko we Włoszech oraz na Słowacji i w Rumuni" – przekazali eksperci.

Szczyt inflacji w lutym. Od marca zacznie wyhamowywać. Eksperci: Widać już pierwsze przesłanki

W Polsce odczujemy hamowanie gospodarki bardzo mocno, zarówno w postaci spowalniającego wzrostu gospodarczego, jak i obniżającej się presji inflacj

i – zaznaczył na czwartkowej konferencji Adam Glapiński.

Być może w styczniu lub lutym inflacja znowu wzrośnie (...), ale spodziewamy się, że na koniec roku będzie jednocyfrowa

– dodał prezes Narodowego Banku Polskiego.

Adam Glapiński zapowiedział, że natychmiast, kiedy będzie to możliwe, stopy procentowe zostaną obniżone. „Czy to będzie możliwe w końcu tego roku - zobaczymy, ja taką nadzieję mam, mniejszą niż poprzednio, ale mam” – podał.

Źródło

Skomentuj artykuł: