Przełom w polskiej energetyce. KGHM z kontraktem na budowę małego atomu

KGHM podpisał z NuScale umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. - KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny - powiedział prezes koncernu, Marcin Chludziński. 

Zawarty przez firmy kontrakt przewiduje opracowanie i wybudowanie elektrowni atomowej zawierającej co najmniej 6 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o łącznej mocy 462 MWe, z opcją aż do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r. Jak poinformował koncern, sześć reaktorów w pełni zagwarantuje jego potrzeby energetyczne, a w przypadku dodania kolejnych, pozwoli na dystrybucję energii do innych podmiotów w Polsce. Pozwoli też na obniżenie emisji CO2 o 8 mln ton.

- Dzisiaj pogłębiamy współpracę z KGHM podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029

powiedział John Hopkins, prezes NuScale Power

Prezes KGHM Marcin Chludziński zapewniał, że umowa zawarta z NuScale jest zgodna z "biznesową racją stanu" koncernu, dzięki której firma będzie miała dostęp do tańszej energii, co pozwoli na jej większą konkurencyjność. Dodał, że na umowie mogą skorzystać inne polskie przedsiębiorstwa, które mają szansę na włączenie się do łańcucha dostaw.

– KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny

powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Podczas konferencji głos zabrał także wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. Stwierdził, że podpisanie umowy jest "historycznym wydarzeniem dla polskiej przyszłości" i krokiem w kierunku planowanej dekarbonizacji gospodarki.

- Podjęliśmy ten wysiłek w trosce o dobro planety, ale też o konkurencyjność gospodarki

- mówił wicepremier. Dodał, że inwestycja w atom daje nadzieję na spełnienie ambitnych celów unijnej polityki klimatycznej bez obciążania polskiego społeczeństwa.

Podczas ceremonii Sasin dodał, że KGHM to nie pierwsza polska firma która zdecydowała, że będzie budować swoje energetyczne bezpieczeństwu w oparciu o małe reaktory jądrowe, bo już wcześniej Orlen zdecydował o współpracy z amerykańskim koncernem GE Hitachi, a w kolejce stoją kolejne polskie firmy które chcą kooperować z firmami amerykańskimi. Wicepremier oznajmił, że Polska podjęła "strategiczną decyzję" o współpracy z USA i amerykańskimi spółkami w energetyce jądrowej, nie tylko jeśli chodzi o małe reaktory, ale też o konwencjonalne elektrownie, jedna z której ma powstać do połowy lat 30. Nie wykluczył jednak udziału innych państw.

- Nie tylko rozważamy, ale pracujemy nad taką koncepcją w zastępowalności bloków węglowych małymi reaktorami jądrowymi, bo to pozwoliłoby dużo taniej dokonać tej transformacji (energetycznej) i nie wymagałoby - tak jak dzisiaj - de facto budowania od nowa elektrowni tylko wykorzystania tej całej infrastruktury, która już jest

powiedział wicepremier.

Dodał, że takie rozwiązanie dodatkowo pozwoliłoby na wykorzystanie infrastruktury sieciowej, aby energię rozprowadzić po kraju.

Według Sasina już trzy reaktory jądrowe typu SMR o mocy około 300 MW każdy, mogłyby mogą zastąpić jedną przeciętną elektrownię węglową produkującą jeden gigawat energii.

Minister rozwoju i technologii, Piotr Nowak, przyznał, że podpisanie umowy między KGHM a NuScale Power to "dobre wieści dla polskiej gospodarki".

- Powstanie reaktorów jądrowych zasili zakłady produkcyjne naszej miedziowej spółki i przyczyni się do zapewnienia jej stabilnego źródła energii - stwierdził.

Dodał, że inwestycje w mały atom to wsparcie zielonej transformacji w Polsce i obniżenie kosztów energii dla odbiorców.

Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku. Reaktory, wyposażone w liczne pasywne - czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania - systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia.

Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół ten ma liczyć 6 reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół - w 2030.

Źródło

Skomentuj artykuł: