Przetarg na projekt najwyższej w Polsce wieży kontroli ruchu lotniczego

 Do 6 czerwca spółka CPK czeka na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego. Obok terminalu pasażerskiego to może być też jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów nowego lotniska. Będzie to też najwyższy tego typu budynek w Polsce. 

Master plan dla lotniska CPK przewiduje, że wieża kontroli lotów (Air Traffic Control Tower - ATCT) będzie budynkiem wysokościowym ze wstępnie zakładaną salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 m nad płytą lotniska. Jak wynika z założeń projektowych, maksymalna wysokość obiektu to 105 m. Precyzyjną wysokość budynku określą m.in. analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.  

Zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w I kwartale 2024 r. 

- Biorąc pod uwagę założenia master planu CPK, a także doświadczenia naszego partnera - Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie, już dziś możemy powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie w ścisłej współpracy z master architektem lotniska, czyli firmą Foster + Partners, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem - mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii programu lotniskowego CPK

Przetarg jest skierowany do 9 firm i 4 konsorcjów z którymi pod koniec 2022 r. spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE). W ramach tego kontraktu oprócz wieży kontroli ruchu w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną m.in. centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych budynki: służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.  
Wybrana w przetargu firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.   

Dotychczas najwyższym tego typu obiektem w Polsce jest oddana do użytku w 2019 r. 46-metrowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Niewiele mniej, bo ponad 45 m, ma wieża na krakowskim lotnisku Balice. Najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest 136-metrowy obiekt na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej. 

Źródło

Skomentuj artykuł: