Rekordowo wysokie majątki w Niemczech

W ciągu dziesięciu lat majątek Niemców wzrósł średnio o ponad 120 tys. euro. Czas pandemii koronawirusa podczas którego opcje konsumpcji były ograniczone, a ludzie odkładali więcej pieniędzy niż zwykle tylko pogłębił ten trend.

„W szczególności wśród gospodarstw domowych z niewielkim majątkiem odnotowano silny wzrost (majątku)” – zaznaczono w miesięcznym raporcie Niemieckiego Banku Federalnego (Deutsche Bundesbank). W europejskim porównaniu bogactwo pozostaje jednak nadal nierówno rozłożone.
Po odliczeniu długów, prywatne gospodarstwa domowe w 2021 roku dysponowały rekordowym majątkiem (netto) w wysokości 316 500 euro – tak wynika z badania „Prywatne gospodarstwa domowe i ich finanse”.

Było to o 83 600 euro więcej niż w badaniu zrealizowanym cztery lata wcześniej, a od 2010/11 odnotowano wzrost średniego majątku o co najmniej 121 300 euro. W badaniu uczestniczyło 4119 reprezentatywnie wybranych gospodarstw domowych.

Według banku wzrost zamożności wynikał również z potencjału oszczędnościowego ze względu na ograniczone możliwości konsumpcyjne w czasie pandemii koronawirusa. Majątek uboższych gospodarstw domowych zgromadzony jest przede wszystkim na kontach oszczędnościowych i w postaci innych mało ryzykownych form inwestowania. W przypadku dużych majątków wyróżnia się posiadanie na własność nieruchomości i przedsiębiorstw.

Ze względu na to, że na wartości średnie silnie wpływają wartości skrajnie wysokie, eksperci Bundesbanku uważają, że tzw. wartość środkowa jest bardziej znacząca. Leży ona pośrodku, gdy wartości są posortowane według wielkości. Gospodarstwa domowe zostają wówczas podzielone na bogatszą i biedniejszą połowę. Wartość pośrodku – mediana – również znacząco wzrosła z 70 800 euro w 2017 roku do 106 600 euro w roku 2021, kiedy świat walczył z pandemią.

Nadal jednak jest niższa niż w innych krajach, dla których dostępne są porównywalne dane. We Włoszech mediana wynosiła ostatnio 150 800 euro, a w Hiszpanii 122 000 euro.

W Niemczech dziesięć procent najbogatszych gospodarstw domowych posiada 56 proc. całkowitego bogactwa netto. Dziesięć lat wcześniej było to jeszcze 59 procent. Dolna połowa gospodarstw domowych musi zadowolić się skromnymi trzema procentami. Aby należeć do najbogatszych 10 procent gospodarstw domowych w Niemczech, trzeba mieć majątek netto w wysokości około 725 900 euro.
Bank centralny przeprowadził badanie po raz czwarty. Na jego potrzeby prywatne gospodarstwa domowe podawały informacje o swoim majątku: nieruchomościach, samochodach, cennych kolekcjach sztuki i biżuterii, saldach na kontach oszczędnościowych, akcjach, ubezpieczeniu na życie, itd. Z drugiej strony o hipotekach, kredytach konsumenckich, zadłużeniach na kartach kredytowych, itp.

Badanie odbyło się między kwietniem 2021 roku a początkiem stycznia 2022. Wg banku trudno jest obecnie oszacować, jakie są konsekwencje dla tego procesu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wymieniono wzrost inflacji i stóp procentowych, oraz spadek cen nieruchomości.

Źródło

Skomentuj artykuł: