Chiny odnotowały silny wzrost wymiany handlowej, podczas gdy inne główne światowe gospodarki wciąż borykają się z wpływem koronawirusa. Według oficjalnych danych eksport wzrósł we wrześniu o 9,9%, a import o 13,2%.
Gwałtowny wzrost importu obniżył nadwyżkę handlową Chin - kwotę, o którą eksport przewyższa import - do 37 mld USD z 59 mld USD w sierpniu.
Oczekuje się, że większość innych dużych światowych gospodarek doświadczy dużych spadków w wyniku blokad oraz strachu konsumentów ograniczających wydatki.
Dane sugerują szybkie ożywienie w Chinach po początkowym spadku zamówień zamorskich wywołanym pandemią.
Druga co do wielkości gospodarka świata odnotowała gwałtowny spadek w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. w związku z wprowadzeniem surowych blokad, zanim odbiła się w lipcu.
Analitycy twierdzą, że ożywienie w handlu od tego czasu było napędzane przez gwałtowny wzrost międzynarodowego popytu na sprzęt RTV, sprzęt medyczny i tekstylny, w tym środki ochrony osobistej. Jednak ostrzegają, że część tego popytu może zacząć spadać.
W roku do końca września łączny import i eksport Chin z innymi krajami osiągnął 23,12 bln juanów (3,4 bln USD), co oznacza wzrost o 0,7% i odwrócenie tendencji, jakiego dokonał ten kraj we wczesnych dniach pandemii koronawirusa.
W sierpniu ujawniono, że japońska gospodarka skurczyła się w najszybszym tempie w historii, częściowo z powodu spadku eksportu. W lipcu gospodarka amerykańska spadła najszybciej od dziesięcioleci.
Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje nieco mniej dotkliwą recesję dla gospodarki światowej, niż przewidywał w czerwcu.
Jednak MFW stwierdza w swoim World Economic Outlook, że światowa gospodarka nadal znajduje się w głębokiej recesji, a ryzyko gorszego wyniku niż w nowej prognozie jest „spore”.
Przewidywane globalne skurczenie się gospodarki jest bardziej umiarkowane niż przewidywał MFW cztery miesiące temu i wynosi 4,4%. Prognozuje się, że w przyszłym roku nastąpi odbicie o 5,2%, czyli mniej niż szacowano początkowo.
Największym partnerem handlowym Chin jest Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, które obejmuje Malezję i Singapur. Jego następnymi największymi klientami były Unia Europejska i Stany Zjednoczone - poinformował Generalny Urząd Celny Chin.