Rząd rozważa wstrzymanie dostaw LPG z Rosji

Resort klimatu analizuje polską infrastrukturę LPG, by ewentualne sankcje na import gazu z Rosji wprowadzić "odpowiedzialnie" i z "okresem przejściowym” – informuje dzisiaj "Puls Biznesu".

Gazeta zauważa, że od lutowego ataku Rosji na Ukrainę polska branża gazu płynnego LPG dyskutuje na temat ewentualnych sankcji na gaz ze Wschodu. Na razie ich nie ma, a rosyjskie LPG płynie do Polski bez przeszkód, choć wolumen ponoć nieco się zmniejszył.

Redakcja zapytała resort klimatu, odpowiedzialny za regulacje w energetyce, co sądzi o możliwych sankcjach na rosyjskie LPG.

"Polska podnosiła i cały czas podnosi na poziomie Unii Europejskiej kwestię wprowadzenia sankcji na import gazu płynnego LPG z Rosji jednak, jak do tej pory wnioski te nie spotkały się z aprobatą innych państw Unii"

wskazał resort.

"Polska opowiada się za odpowiedzialnym wdrażaniem sankcji, a więc ewentualne sankcje na LPG powinny być przygotowane okresem przejściowym, który pozwoli na przeorientowanie łańcuchów dostaw" – odpowiedział "PB" resort klimatu.

O bezpieczeństwo dostaw resort się nie martwi.

"Wnioski z napływających do ministerstwa informacji wskazują, że znaczna część lub nawet całość dostaw może być przekierowana na dostawy drogą morską. Część firm już podjęło działania w zakresie zwiększenia przepustowości terminali oraz samodzielnie zdecydowało o zaprzestaniu importu gazu płynnego LPG z Rosji” – podało ministerstwo klimatu.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację i napięte stosunki pomiędzy naszym krajem a Rosją wstrzymanie dostaw nie tylko gazu płynnego LPG, ale i wszystkich innych towarów przez Rosję jest jak najbardziej możliwym scenariuszem" – stwierdził resort. 

Źródło

Skomentuj artykuł: