Rząd stawia na tanią, bezpieczną i czystą energię

Kolejna spółka ogłosiła nowe plany w zakresie rozwoju energetyki jądrowej - ORLEN Synthos Green Energy inwestuje w bezemisyjną energetykę jądrową i zapewni Polakom dostęp do bezpiecznej, przystępnej cenowo i czystej energii oraz stworzy atrakcyjne nowe miejsca pracy. Firma sprawdziła już kilkadziesiąt potencjalnych terenów pod budowę małych bloków modułowych. 

Dotychczas wybrano siedem najbardziej optymalnych lokalizacji do dalszych badań geologicznych. Po potwierdzeniu ich potencjału priorytetem będzie nawiązanie dialogu ze społecznościami w każdej z lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia zapadną decyzje o realizacji projektu bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska.
- Aby być nowoczesną i konkurencyjną, polska gospodarka potrzebuje niedrogiej i czystej energii. Dlatego podejmujemy konkretne działania, aby osiągnąć ten cel. Małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości. Do 2030 roku planujemy zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i całkowicie bezpieczny blok jądrowy. Wybraliśmy kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji dla tego strategicznego projektu. Widzimy duże zainteresowanie ze strony samorządów, które są świadome płynących z tego korzyści. W pierwszym etapie wybraliśmy siedem najbardziej obiecujących miejsc. Ponieważ jednak akceptacja lokalnych społeczności ma dla nas fundamentalne znaczenie, kluczem do podjęcia decyzji o ostatecznych lokalizacjach będzie otwarty dialog z mieszkańcami. A gra jest warta świeczki, bo każdy zakład SMR to około 100 nowych miejsc pracy w samym zakładzie i około 1000 w regionie, a także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Po zakończeniu trwających badań i wstępnych konsultacji z samorządami, w ciągu najbliższych dwóch lat ORLEN Synthos Green Energy dokładnie przeanalizuje możliwość budowy pierwszego małego bloku modułowego w pobliżu siedmiu lokalizacji: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty , Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Warszawy. Są to lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o dużej energochłonności, jak również lokalizacje optymalne dla celów ciepłowniczych.

Małe reaktory modułowe (SMR) spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Posiadają mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury schładzania, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu BWRX-300 może przez wiele dni pozostawać w bezpiecznym stanie bez ingerencji człowieka. Takie rozwiązania umożliwiają w pełni bezpieczną eksploatację i ułatwiają znalezienie lokalizacji dla bloków jądrowych. Dodatkowym atutem jest niewielki rozmiar tego rodzaju elektrowni, zajmujący około 10% terenu potrzebnego pod dużą elektrownię jądrową. Elektrownia SMR, składająca się z budynku reaktora, budynku turbiny i generatora, budynku sterowni, budynku odpadów promieniotwórczych oraz zakładu naprawy turbin i generatorów, zajmie powierzchnię zaledwie boiska piłkarskiego.

Małe bloki modułowe są źródłem taniej energii. Szacunkowe koszty w przeliczeniu na MWh energii elektrycznej wytwarzanej w SMR będą docelowo wielokrotnie niższe w porównaniu ze źródłami wytwórczymi opalanymi gazem. Produkcja energii elektrycznej z jednego SMR wystarczy na zaspokojenie potrzeb około 300 000-350 000 gospodarstw domowych. Gwarancją wysokiej wydajności jest również zastosowanie nowoczesnej amerykańskiej technologii BWRX-300. Blok będzie mógł wytwarzać energię w sposób ciągły przez 60 lat, z opcją przedłużenia produkcji do 90 lat.

„Stany Zjednoczone stoją po stronie naszych sojuszników. Obecnie Polska poszukuje kolejnych rozwiązań energetycznych. Potrzebuje bezpiecznego źródła energii, aby chronić się przed szkodliwymi wpływami Rosji. Potrzebuje czystego źródła energii, aby wypełnić zobowiązania klimatyczne. Potrzebuje też niezawodnego źródła energii, aby napędzać gospodarkę i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Jestem przekonany, że bezpieczna, czysta i niezawodna energia jądrowa z małych reaktorów modułowych GE-Hitachi jest ważną częścią tego rozwiązania” — powiedział Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce .

Inwestycje w małe bloki modułowe ułatwiają szybkie i efektywne przejście. Nowoczesne jednostki zapewnią w pełni bezpieczną produkcję czystej energii. Ze względu na neutralny wpływ na środowisko, wiele SMR na świecie powstaje w pobliżu miast lub ich centrów. Jednym z przykładów jest jednostka w Darlington w Kanadzie, zaledwie 5 km od Oshawy, która liczy 140 000 mieszkańców. Do 2030 roku ORLEN Synthos Green Energy zbuduje co najmniej jeden BWRX-300, który będzie drugim tego typu SMR na świecie, po powstającym w Darlington. Firma posiada wyłączne prawo do tej technologii w Polsce.

„Wierzę, że konwersja węgla na bezemisyjną energię jądrową, a także wspieranie ciepłownictwa miejskiego i ciepłownictwa przemysłowego będzie wymagać floty BWRX-300 w Polsce, która wykorzysta tę znaczącą inwestycję dzięki zmodernizowanemu projektowi, są to najbezpieczniejsze SMR technologii dostępnej obecnie na świecie” — powiedział Jay Wileman, prezes i dyrektor generalny GE Hitachi Nuclear Energy .

Dziesiątki polskich firm włączy się w łańcuch dostaw dla inwestycji ORLEN Synthos Green Energy. Oznacza to, że prawie połowa nakładów na budowę pierwszego SMR pochłonie kontrakty z polskimi firmami. Projekt przyczyni się również do stworzenia setek nowych miejsc pracy w wielu branżach. Elektrownia to nie tylko miejsca pracy dla wysoko i średnio wykwalifikowanej kadry – okoliczni mieszkańcy mogą pracować również jako robotnicy budowlani czy kierowcy. Szacuje się, że jeden SMR zapewni około 100 miejsc pracy dla lokalnych społeczności w samym zakładzie, podczas gdy każde z tych miejsc pracy stworzy pięć do sześciu dodatkowych miejsc pracy w okolicy, oprócz miejsc pracy w budownictwie. Dostępność przystępnej cenowo energii i bezpieczeństwo jej dostaw wzbudzi zainteresowanie inwestorów. Samorządy zyskają dodatkowe wpływy podatkowe, dzięki którym będą mogły dotować placówki służby zdrowia, przedszkola i szkoły, domy kultury i inne ważne dla mieszkańców tereny.

Kilkanaście krajów z całego świata inwestuje w małe projekty technologii bloków modułowych, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Czechy, Estonia, Litwa, Finlandia i Rumunia.

Źródło

Skomentuj artykuł: