Skorzystali na pandemii? Majątek amerykańskich miliarderów wzrósł prawie o jedną trzecią.

Ogromne fortuny 643 amerykańskich miliarderów wzrosły średnio o 29% od początku pandemii koronawirusa. Raport uwzględnia także Jeffa Bezos'a, którego majątek osobisty wzrósł  od 18 marca aż o 65%. 

Raport amerykańskiego Thinktanku, Institute for Policy Studies, wylicza, że 643 miliarderów w USA zyskało od 18 marca, kiedy zaczęły się blokady w Stanach Zjednoczonych oraz niemal na całym świecie, 845 miliardów dolarów. Zbiorowe bogactwo klasy miliarderów wzrosło z 2,95 biliona dolarów do 3,8 biliona dolarów. Daje to zysk w wysokości 141 miliardów dolarów miesięcznie lub 4,7 miliarda dolarów dziennie.

Jeff Bezos, założyciel i dyrektor generalny firmy Amazon, który był już najbogatszą osobą na świecie, najbardziej skorzystał na pandemii i późniejszych globalnych blokadach. Jego majątek osobisty, szacowany przez magazyn Forbes, wzrósł od początku kryzysu o 73,2 mld dolarów do rekordowego poziomu 186,2 mld dolarów. Ten 65-procentowy wzrost wynika głównie ze wzrostu wartości akcji Amazona, w miarę jak coraz więcej osób korzysta z usług dostawy. W ciągu jednego lipcowego dnia Bezos zobaczył, że jego majątek wzrósł o ponad 10 miliardów funtów.

Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny firmy Tesla zajmującej się samochodami elektrycznymi, również skorzystał na pandemii. Jego szacunkowa fortuna wzrosła o 274%, do 92 miliardów dolarów, podczas gdy Mark Zuckerberg z Facebooka odnotował wzrost majątku o 84%, czyli 45,9 miliarda dolarów, do 100,6 miliarda dolarów.

Bill Gates, który zobowiązał się przekazać co najmniej połowę swojej fortuny na cele charytatywne i już przekazał „kilka miliardów dolarów” na walkę z koronawirusem, doświadczył, jak jego szacunkowa fortuna wzrosła o 19% do 116 miliardów dolarów.

Ogromne zyski skłoniły do wezwań o zapłacenie nadzwyczajnego podatku od superbogatych tytanów technologii, aby pomóc w opłaceniu naprawy gospodarczej po pandemii.

Demokratyczni senatorowie w USA, wprowadzili ustawę zwaną „Ustawą o płaceniu miliarderów” która nakłada jednorazowy 60% podatek od zysków miliarderów w okresie od 18 marca do końca roku, aby pomóc pracującym Amerykanom pokryć koszty opieki zdrowotnej. Zgodnie z propozycją Bezos zapłaciłby jednorazowy podatek majątkowy w wysokości 42,8 mld USD, a Musk zapłaciłby 27,5 mld USD.

- Gospodarka miliarderów została turbodoładowana przez decydentów, którzy teraz wstrzymują pomoc dla realnej gospodarki - twierdzi Chuck Collins, dyrektor programu Institute for Policy Studies na temat nierówności i współautor raportu Billionaire Bonanza 2020. - Różnica jest ogromna między zyskami miliarderów a powszechną nędzą ekonomiczną w naszym kraju. Najwyraźniej priorytety wybieranych urzędników w Waszyngtonie są całkowicie do góry nogami.

Gazeta przypomina, że w tym samym okresie ponad 197 000 Amerykanów zmarło na koronawirusa, a ponad 50 milionów straciło pracę.

Źródło

Skomentuj artykuł: