Spokojnie, to tylko awaria. Prądu nie zabraknie

Mieszkańcy Katowic alarmują, że od poniedziałku odczuwalne są braki prądu w mieście. Jak jednak zapewnia Tauron, to jedynie skutek prac konserwacyjnych na sieci, które wcześniej zaplanował operator. Utrudnień dla mieszkańców wkrótce się skończą. Choć widać wzmożony zapotrzebowanie na energię, to zarówno Tauron jak inne spółki zapewniają, że prądu w naszych domach nie zabraknie.

Jak zapewnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia, spółka, podobnie jak inne firmy, wprowadziła zalecane przez Sanepid działania prewencyjne, ale pracownicy normalnie przychodzą do pracy i dzięki temu Tauron zachowuje ciągłość produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. 

Wszelkie awarie obsługiwane natychmiast. Nieprzerwanie w trybie 24/7 nadzór nad całą elektroenergetyczną siecią dystrybucyjną sprawują służby ruchowe i techniczne Tauron Dystrybucja

– podkreśla rzecznik. -

Zaznacza też, że prace planowe, związane z koniecznością wyłączenia odcinków linii energetycznej i wiążące się z brakiem zasilania zostały czasowo wstrzymane.

Tauron dementuje też alarmistyczne informacje, że polskim elektrowniom może zabraknąć węgla. Jak zaznacza Patrycja Hamera, rzecznik prasowy Tauron Wytwarzanie, bloki produkujące energię elektryczną, którymi dysponuje spółka, mają zmagazynowane zasoby paliwa produkcyjnego - węgla, oleju opałowego - i innych materiałów oraz produktów niezbędnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła. 

Nie ma konieczności korzystania z dostaw zewnętrznych przez co najmniej 30 dni – podkreśla. Biorąc pod uwagę bieżące obciążenie naszych elektrowni, zgromadziliśmy zapasy paliw umożliwiające nieprzerwaną pracę jednostek przez około sto dni

zapewnia.

Jak już informowaliśmy na naszym portalu, Tauron ma duże zasoby własne węgla, a ostatnio uruchomił nowe ściany. Podobnie sytuacja wygląda w PGE. Jak zapewnił prezes spółki Wojciech Dąbrowski, Elektrownie Bełchatów i Opole nie tylko dostarczają tyle prądu, ile potrzebuje gospodarka, ale są nawet gotowe zwiększyć produkcję dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dodajmy, że należąca do Grupy PGE Elektrownia Bełchatów jest największą elektrownią w Polsce, a Elektrownia Opole to z kolei trzecia pod względem zainstalowanych mocy elektrownia w kraju. Od października 2019 r., po uruchomieniu dwóch nowych wysokosprawnych bloków energetycznych nr 5 i 6, moc zainstalowana Elektrowni Opole wynosi 3408 MW i jest w stanie zasilić ponad 7 mln gospodarstw domowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: