Strefa euro wpadła tej zimy w recesję, ponieważ konsumenci zostali dotknięci rosnącymi cenami. Gospodarka 20 europejskich krajów skurczyła się o 0,1% między styczniem a marcem, po tym jak skurczyła się również w ostatnich trzech miesiącach 2022 r.
Recesja jest ogólnie definiowana jako sytuacja, w której gospodarka kurczy się przez dwa kwartały z rzędu.
Podobnie jak w innych regionach, strefa euro została dotknięta rosnącymi cenami żywności i energii, które odbiły się na gospodarstwach domowych. Wydatki gospodarstw domowych w bloku spadły o 0,3% w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. i o 1% w poprzednim kwartale.
Wstępne szacunki wzrostu sugerowały, że strefa euro uniknęła recesji i zwiększyła się o 0,1% w pierwszych trzech miesiącach roku. Jednak zaktualizowane dane Eurostatu pokazały, że w tym czasie się skurczyła.
Najbardziej do wejścia w recesję, przyczyniły się dane z Niemiec - największej gospodarki Europy. W ubiegłym miesiącu Niemcy poinformowały, że wpadły w recesję na początku roku po tym, jak ich gospodarka skurczyła się o 0,3% między styczniem a marcem.
Złe wieści pojawiają się po trudnym roku dla europejskich gospodarek, ponieważ rosnące ceny energii wywołane wojną Rosji z Ukrainą podniosły znacznie koszty utrzymania.
Aby ostudzić gwałtownie rosnące ceny Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 3,75 punktu procentowego.