Szefowa KE chce "platformy odbudowy" Ukrainy

Dziś w Davos szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała stworzenie platformy odbudowy, "kierowanej przez Komisję Europejską i Ukrainę". - Odbudowa Ukrainy wymaga bezprecedensowej jedności. Praca do wykonania jest kolosalna, ale wspólnie jesteśmy w stanie zmierzyć się z tym wyzwaniem - powiedziała.

W Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, podczas swojego wystąpienia stwierdziła, że "duch Davos jest antytezą wojny".

- Służy on wspólnemu szukaniu rozwiązań dla świata. (...) Mówiliśmy, jak wspólnie kształtować przyszłość i o tym powinniśmy mówić także dzisiaj - powiedziała. Dodała, że wojna "kwestionuje cały porządek świata".

- Ukraina musi tę wojnę wygrać. Putin musi poniesć strategiczną klęskę. Po raz pierwszy w historii, UE dostarcza pomoc wojskową atakowanemu krajowi. Mobilizujemy wszystkie zasoby - sankcje wyczerpują gospodarkę Rosji i tym samym, wojenną machinę Putina

powiedziała.

Stwierdziła, że "Ukraina potrzebuje wsparcia teraz". 

- Musimy dołożyć jeszcze więcej starań, będziemy starali się pomóc Ukrainie wznieść się z popiołów. (...) Odbudowa Ukrainy wymaga bezprecedensowej jedności. Praca do wykonania jest kolosalna, ale wspólnie jesteśmy w stanie zmierzyć się z tym wyzwaniem - zapowiedział von der Leyen.

Zaproponowała powstanie "platformy odbudowy" kierowanej przez Komisję Europejską i Ukrainę. - Odbudowa kraju powinna łączyć ogromne inwestycje z ambitnymi reformami - dodała.

Źródło

Skomentuj artykuł: