Sztuczny ląd na potrzeby terminala instalacyjnego offshore

Port w Gdańsku ogłosił postępowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych Portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych - poinformowało ministerstwo infrastruktury.

Rząd przyjął uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Port Zewnętrzny w Gdańsku. O zmianę wystąpił pod koniec lutego minister aktywów państwowych.

Wniosek uzasadniają uzgodnienia pomiędzy spółkami odpowiedzialnymi za realizację ponad 60 proc. planowanych w Polsce inwestycji offshore, czyli PGE i PKN Orlen, a także Polskim Funduszem Rozwoju.

- Rząd przygotowuje odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. W ten sposób podnosimy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest kluczowy z punktu widzenia celów polityki energetycznej Polski do 2040 r. - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Nowa lokalizacja terminalu instalacyjnego spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i daje gwarancję, że I faza rozwoju sektora offshore będzie gotowa do połowy 2025 r. Wstępne oferty konkursowe będą przyjmowane do 8 czerwca 2022 r. Termin składania ofert wiążących nastąpi po trzech miesiącach od rozstrzygnięcia I etapu postępowania.

Skomentuj artykuł: